Sida 1 av 1

Volvo 850-95 Koppla ur startspärren

Postat: mån 02 nov 2020, 09:10
av Brandis
Har en startspärr i form av en svart pinne.
Går det att koppa ur den för gott ?

Re: Volvo 850-95 Koppla ur startspärren

Postat: lör 07 nov 2020, 07:49
av Brandis
Inget svar :-(

Re: Volvo 850-95 Koppla ur startspärren

Postat: lör 07 nov 2020, 08:43
av frasse4
Det går att göra, men det är inte lätt att hitta info om det eftersom det faktiskt handlar om att koppla ur ett stöldskydd. Normalt krävs det även att startspärren fungerar av försäkringsbolaget. Volvo själva har väldigt lite info om detta systemet, tillverkare är VDO, eftersom det bara fanns 1-2 år innan Volvo gick över till transponder i nyckel och startspärr i ECU:n. Jag kom så långt att jag hittade ett diagram för inkoppling av spärren till min 960, men då var alla kablar uppmärkt med klisterlappar som togs bort efter installationen var klar.

Det blir nog till att sätta sig med ett kopplingsschema och återställa alla kablar :bored:

Re: Volvo 850-95 Koppla ur startspärren

Postat: lör 07 nov 2020, 11:32
av Brandis
Tack får ta mig en funderare

Re: Volvo 850-95 Koppla ur startspärren

Postat: lör 07 nov 2020, 14:40
av Lucif3r
Du får inga svar därför att ingen, mig själv inkluderad, vill bidra till att en endaste bil blir stulen pga. instruktioner för att koppla förbi/ur startspärren man skrivit. Det finns inget sätt för *oss* att veta att "den där snubben på internet" inte är ute efter att sno andras bilar.
Det är en moralisk princip, även om (dessa) bilar knappt är värda ett skit i pengar. Du har dessutom inte ens förklarat *varför* du vill koppla förbi startspärren....

Det enda jag kan säga är att informationen finns där ute på internet, men du lär gräva skapligt djupt för att hitta den.

Re: Volvo 850-95 Koppla ur startspärren

Postat: lör 07 nov 2020, 19:31
av Brandis
Den listen är lång tyvärr strul att starta ibland och plockar bort misstänkta fel.... kan prata med dig privat via messenger etc

Re: Volvo 850-95 Koppla ur startspärren

Postat: sön 08 nov 2020, 10:13
av DayDreamer
Å du är 100% säker att det är startspärren som är problemet då?

Re: Volvo 850-95 Koppla ur startspärren

Postat: sön 08 nov 2020, 15:20
av frasse4
Denna typ av startspärr bryter även startmotorn på samma sätt som att man försöker starta med växeln i D på en automat. Så om startmotorn snurrar är det inte startspärr en som är felet.

Re: Volvo 850-95 Koppla ur startspärren

Postat: sön 08 nov 2020, 17:46
av Brandis
Ja start motor funkar .... men ändå har tanken flugit då allt bytt från givare tändspolen tändstift fördelaren startmotor se tidigare inlägg från mig