Sida 1 av 1

Innerbelys/Kupefläkt dött under första minuten efter start

Postat: sön 01 nov 2020, 00:07
av Hassekongo
God kväll!

På min fars V70 -98 så är ett återkommande problem att när bilen är kall / varit avstängd mer än 5-10 minuter så uppstår följande problem:
När man vrider på tändningen så startar bilen utan problem MEN ingen innerbelysning / kupefläkt etc fungerar. Hel/Halv ljus fungerar men ingenting invändigt i bilen. Efter någon minut så blinkar bältesvarnaren till två gånger sen "hoppar" all belysning/kupefläkt etc igång(?). Är även säker på att även hastighetsmätare etc är helt döda tills det efter någon minut hoppar igång. Motorel lampan lyser, har ej läst ut några felkoder ännu. Några tips?

Kramar Hassekongo

Re: Innerbelys/Kupefläkt dött under första minuten efter start

Postat: sön 01 nov 2020, 00:15
av Erik Å
Matning till fläkt: Från batteriet så går matningen genom huvudsäkring F2, sen genom ett relä som Haynes kallar "överbelastningsrelä X-matning" :-) (det ska slå till då nyckeln är i läge I eller II) Sen via säkring F31 till fläktomkopplaren
Kolla om du har spänning på säkring 31, om inte så gäller det att lista ut vilket relä det är som Haynes yrar om och prova byta det.. Det ska gå att hitta riktiga elschemor på nätet någonstans.
Innerbelysningen går inte via något relä, den ska matas från batteriet via huvudsäkring F7 och säkring F15 till respektive lampa.. Skumt att den också slocknar :-)

Re: Innerbelys/Kupefläkt dött under första minuten efter start

Postat: sön 01 nov 2020, 00:22
av Hassekongo
Tack för svar Erik Å, det är ju även instrumentpanels belysning etc. Jag ska mäta imorgon så återkommer jag, tack! :)