Sida 1 av 1

Tändspolen och dess elektronik överhetar och går sönder

Postat: sön 09 aug 2020, 20:13
av NilsB
Tändspolen och dess elektronik överhetar och går sönder.
Har bytt tändspole tre gånger som gått sönder.
Bytt alla tändkablarna.
Bytt fördelardosa och arm.
Bytt jordkablarna på bilen.
Vad mer att göra.

Re: Tändspolen och dess elektronik överhetar och går sönder

Postat: mån 10 aug 2020, 17:15
av MickeM
Skriva vad du har för bil och motoralternativ är bra, för det skiljer en hel del mellan bilarna som behandlas i denna forumdel.

Mät hur hög spänning som kommer till spolen, och ta reda på vad det SKA vara. Inte nödvändigtvis 12v när motorn går.

Nu minns jag inte riktigt hur det var på 850 och tidiga S/V70. Länge sedan jag grejade med en sådan nu. Någon kan säkert hur det är.

Så nedan är bara spekulation!

Om det är förkopplingsmotstånd, så spolen jobbar med lägre spänning under drift och överspänning vid startögonblicket, blir inte spolarna långlivade om man skippar motståndet.
Då jobbar den konstant med överspänning.
Det förekom på äldre Volvos (förgasarmodeller) att motståndet inte byttes utan helt togs bort om dom pajade.
Dom fick en "signal" vid startmotorn som gav spolen ström förbi motståndet.
Men jag minns som sagt inte om "nyare" har den kvar, och sannolikt kommer då en sådan signal ifrån ECM. Inte analogt ifrån startmotorn.
Så ger ECM (eller om det kommer ofrån tändlåskontakten som är vanligt problem i sig) för hög spänning när det inte ska, är det förklaringen.

Re: Tändspolen och dess elektronik överhetar och går sönder

Postat: mån 10 aug 2020, 18:03
av Marlboroman
Kolla jordflätorna mellan toppen och torpedväggen.

Re: Tändspolen och dess elektronik överhetar och går sönder

Postat: mån 10 aug 2020, 21:24
av NilsB
Glömde. Bilen är en Volvo v70 1999 med 2.5 liters motor b5252 144hk
manuellt gasspjäll (ej elektroniskt) tillverkad månad tre.
Som sagt jordkablarna bytta och en extra dragen till tändmodulen efter sista bytet. Trots det överhettning

Re: Tändspolen och dess elektronik överhetar och går sönder

Postat: mån 17 aug 2020, 10:55
av gubbstrutt
Har du fått fram någon lösning?

Re: Tändspolen och dess elektronik överhetar och går sönder

Postat: mån 17 aug 2020, 12:26
av vjohnj
Har du rätt stift i