Sida 1 av 3

Varför får jag is på rören?

Postat: tor 26 sep 2019, 16:00
av McQueen
Se bilderna som jag tog igår på min nyköpta 850 2.0 SE från -96. Lyfte på huven för att se varför luftflödet var så dåligt. Fläkten går, men det händer inte så mycket. Vad hade ni gjort åt det här?

Re: Varför får jag is på rören?

Postat: tor 26 sep 2019, 16:31
av MickeM
Ful-fylld AC?
För mycket kylmedia?

Jag antar att en 850 också har en evaporatortempgivare.
Ballar den ur, går AC för mycket så det kan frysa igen i evaporatorn.
Ser ut som det händer för dig.

Re: Varför får jag is på rören?

Postat: tor 26 sep 2019, 16:50
av McQueen
MickeM skrev:Ful-fylld AC?
För mycket kylmedia?

Jag antar att en 850 också har en evaporatortempgivare.
Ballar den ur, går AC för mycket så det kan frysa igen i evaporatorn.
Ser ut som det händer för dig.
Köpte bilen igår, så vet inte ifall AC:n har fyllts av klåpare. Ska mäta temperaturen på luften som kommer in i kupén och återkomma!

Re: Varför får jag is på rören?

Postat: tor 26 sep 2019, 17:38
av Erik Å
Bytt kupefilter https://www.youtube.com/watch?v=t9ES7jAuw_c
Hjälper inte det så ligger det antagligen damm eller skräp som blockerar luftflödet genom förångaren. Eller något spjäll som har fastnat..

Re: Varför får jag is på rören?

Postat: tor 26 sep 2019, 21:12
av McQueen
Erik Å skrev:Bytt kupefilter.
Skulle ett igensatt kupéfilter kunna förklara varför AC-rören är täckta med is?

Re: Varför får jag is på rören?

Postat: tor 26 sep 2019, 21:39
av Erik Å
AC:n blir inte av med kylan om det inte går någon luftström genom förångaren så jag tror att det är fullt rimligt att rören går ner på minusgrader och får frost på sig. Notera att det är is på båda rören, alltså är returen lika kall.. Alltså ingen kyla överförd till kupeluften. Men det är möjligt att evaporator-tempgivaren borde ha förhindrat att det gick så långt..
Prova om samma sak händer på recirkulation, då går inte luften genom kupefiltret så det borde bli fullt blås :-)
Alternativt så har det blivit något fel så att kompressorn går för fullt samtidigt som något spjäll stänger luftflödet genom förångaren och kopplar in värmepaketet i stället.. Händer det här även om du drar på full värme?

Aha, nu förstår jag varför AC:n stänger av när man har för låg fläkthastighet inställd, det är för att undvika isbildning :-)

Re: Varför får jag is på rören?

Postat: tor 26 sep 2019, 21:43
av dieselkenneth
Kontrollera att att kompressorn stannar om du stänger av ac med knappen i kupen. Stannar den så är det med stor sannolikhet som micke m skriver att
evaporatortempgivaren sagt upp sig. Kompressorn går hela tiden och evaporatorn blir till en isklump. Luften som kommer in är nog kall men eftersom du har i princip noll luftflöde genom isblocket så märks det inte.

Re: Varför får jag is på rören?

Postat: tor 26 sep 2019, 22:26
av McQueen
Intressant! Och jättebra hjälp. Ska köpa nytt kupéfilter imorgon. Återkommer!

Re: Varför får jag is på rören?

Postat: fre 27 sep 2019, 01:25
av dieselkenneth
Det är inte troligt att kupeluftfiltret är så igensatt att du får sån isbildning på rören. Här är det ac-kompressorn som av någon orsak inte slår ifrån. En modern ac anläggning går normalt i korta intervaller på/av Har inte jobbat med 850 men det borde sitta en tempgivare i evaporatorn (eller förångaren som den heter på svenska) som ska förhindra isbildning. En annan orsak kan vara magnetkopplingen som inte slår av. Fungerar ventilationen bra när du startar på morgonen för att försvinna efter 15 till 20 minuter

Re: Varför får jag is på rören?

Postat: fre 27 sep 2019, 07:26
av frasse4
Har bilen ECC eller manuell AC? Inte säkert det finns en temp givare på bilar ned manuell AC.

Fast SE är väl lite bättre utrustade?