Sida 1 av 1

V70 dörr går ej öppna?

Postat: sön 08 sep 2019, 19:02
av Saftgurkan
Tjenare, har en Volvo V70 från 99, och undrar om nån har vart med om samma problem som mig.
Passagerardörren går inte öppna varken inifrån eller utifrån, allt funka med lås osv sen låste jag bilen när ja skulle parkera den och kommer ut och den går ej öppna. Någon som har nån idé vad jag kan göra?
Vill helst inte ta sönder dörrsidan för den är ombyggd med massa högtalare.😊

Re: V70 dörr går ej öppna?

Postat: sön 08 sep 2019, 19:32
av gubbstrutt


Ja hur du ska göra med din dörrsida är upp till dig. Testa o ryck lite i handtagen ett par ggr till innan du pajar dörrsidan.
Det går inte o montera lös nån av jättehögtalarna så du kommer åt låskistan. :laugh: ?.
Ja egentligen ska jag inte garva nått alls hölls med högtalare slutsteg o grejor förr i Amazonen och Chevan osv.
Hoppas det löser sig.

Re: V70 dörr går ej öppna?

Postat: sön 08 sep 2019, 22:32
av MickeM
Är låset heldött, eller låter det?

Om det låter, så lås och lås upp åtskilliga gånger och håll tummarna. Lås inte innan det fixats om du skulle ha tur.

Annars är det väldigt svårt utan att MINST paja dörrsidan. Kan bli värre än så med en skopa otur.

Re: V70 dörr går ej öppna?

Postat: sön 08 sep 2019, 22:45
av gubbstrutt
Gör som Micke föreslår om det är nått liv i grejorna. Det och mitt förslag kan funka med om du har en jävla tur. De här två förslagen har funkat för mig på min förra bil S70. Tur troligen.
Jag skulle kolla Mickes förslag först.

Re: V70 dörr går ej öppna?

Postat: ons 11 sep 2019, 00:01
av gubbstrutt
Hur har det gått?@Saftgurkan,