Sida 1 av 1

Volvo 855 (-97) knarrande/gnekande kopplingspedal

Postat: ons 11 jul 2018, 11:03
av manor
Jag har sökt runt på nätet och noterat att ett en knarrande/gnekande kopplingspedal inte är helt ovanligt på Volvos rent generellt (på flera olika modeller). Orsakerna till detta knarrande verkar kunna vara ett antal olika saker, dock väldigt sällsynt att det är självaste kopplingen i sig.

I mitt fall så ökar knarrandet i omfattning när jag kört ett tag. Låter ganska lite när jag startar hemifrån, och ganska mycket när jag når fram till arbetsplatsen. Inte så tragiskt av typen "nu-går-det-sönder", utan mer ett irriterande ljud som hörs både inne och utanför bilen.

Av de tips jag läst om så känns det ganska troligt att "något" skulle kunna gå att smörja upp. Det som kändes mest troligt var att spruta in olja innanför damasken på kopplingspedalen mot golvet/väggen (inne i kupén alltså). Där ska det finnas en "stång" som många hävdar kan knarra när det är brist på smörjning. Det är lite knöligt och svårt att komma åt, men jag har spejat in olja där vid två tillfällen men kan inte säga att jag märkt någon skillnad.

Något tips hävdar att det är huvudkopplingscylindern som låter, men varken den eller kopplingen vill man väl byta på vinst och förlust.

Finns det någon som har lite tips vad som kan orsaka detta på en Volvo 800 serie, och som blivit av med oljudet?
Det skulle kännas kanon att få bort detta trista oväsen :).

Re: Volvo 855 (-97) knarrande/gnekande kopplingspedal

Postat: sön 22 jul 2018, 12:22
av manor
Volvon levererar fortfarande, nu senast en semesterresa på totalt 100 mil. Snittade 0,8 första tankningen, 0,85 den andra...riktigt ok :).

Hur som helst så knarrar/gnekar kopplingspedalen vidare, och jag har inte lyckats lokalisera något ställe som kan smörjas upp :(.
Tips tas tacksamt emot om någon har någon idé vad det kan vara.

Volvon har nu gått 18000 mil och mitt antagande är att det är originalkopplingen som sitter på.
Den har ingen dragkrok så har med andra ord inte agerat dragbil vilket ju kan slita hårdare på en koppling.

Re: Volvo 855 (-97) knarrande/gnekande kopplingspedal

Postat: sön 22 jul 2018, 18:20
av MickeM
Allt som rör sig när kopplingen manövreras, kan gneka.
Är det inte vid pedalen, så är det troligen mellan motor och låda.
Inte nödvändigtvis slavcylindern (Kopplingens huvudcylinder sitter uppe vid pedalen)
Det kan vara axeln som slavcylindern löper urtrampningslagret på, (troligast ) lagret mot solfjädern, och även själva tryckplattan.

Har du extern slavcylinder har du några leder till som kan låta. (Osäker på om sena 850 har intern eller extern)

Mellan motor och låda ska du inte sprayade nån olja.
Det kan skapa större problem.

Smörj allt utanför, inkl kupén.
Hjälper det inte.....gilla läget.
Byta koppling är runt 12,000kr, eller 3-4,000kr och en helg.
Desutom krävs div verktyg.

Har man slitit ut kopplingen före 35-40,000mil ska man lära sig köra riktigt!
Normalt ger sig slavcylindern före kopplingens lamell är utsliten, men allt byts givetvis när man tagit ner lådan.
Slavcylindern spelar åren ganska stor roll, så det är inte enbart mil till den rasar.

Något att tänka på för den som jagar lågmilare för mer än dubbla priset.....
(Generellt bland köpare. Inte riktat till någon specifik)

Re: Volvo 855 (-97) knarrande/gnekande kopplingspedal

Postat: tis 24 jul 2018, 13:32
av manor
Stort tack för ditt svar :).
Jag får nog leva med knarrandet till något går sönder.

Jag köpte denna "lågmilare" av en granne på gatan för en rimlig peng, men jag har därefter lagt ut en rejäl slant på att få den i skick.
Tyvärr så är det alltid något med en äldre bil som strular, idag slutade tripp- och odometern att fungera efter en nollställning :(.
Men det får bli en fråga för en annan tråd om jag inte hittar något med "sökningen".

Re: Volvo 855 (-97) knarrande/gnekande kopplingspedal

Postat: tis 24 jul 2018, 20:05
av Lucif3r
Inte alls sällsynt att gamla "lågmilare" faktiskt är i sämre brukligt skick än en bil som rullat på under åren. Många saker åldras, eller rent av tar skada av att inte användas, vilket kan leda till att många saker börjar gå sönder om vart annat när bilen väl tas i drift igen. Saker som normalt sett blivit underhållt/utbytt på bilar som rullat.

Min tanke om kopplingen är att om du har extern slav så kan det vara kopplingsgaffeln som låter. Inte mycket du kan göra åt det heller dock utan att riva bort lådan. Hur som, så länge kopplingen tar och känns ok så är det inget att bry sig om.

Trippmätaren har kugghjulet gått sönder på. Typiskt åldersfel.

Re: Volvo 855 (-97) knarrande/gnekande kopplingspedal

Postat: tis 24 jul 2018, 21:18
av manor
Nej, jag håller med om att bilar som står kan åldras snabbare än de som är i drift.
Det var en av anledningarna till att jag bytte kamrem och vattenpump trots färre mil (ålder är ju också en parameter)...trist att snika på något sådant när man lagt ner en hel del pengar på annat.
Peppar peppar så fungerar den hyfsat nu, men trippmätaren måste ju fixas till såklart :).