Sida 1 av 1
Fylla på servoolja
Postat: tis 12 jun 2018, 19:07
av Heppes90
Hej behöver fylla på olja i min v70 00a gen 1
Vilken olja ska det vara finns den på biltema hur mycket behöver man. Gör egen tråd då alla andra går off topic och får inte fram ordentligt svar

Re: Fylla på servoolja
Postat: tis 12 jun 2018, 20:26
av Kena
Köpte min hos Volvo åf, ingen aning vilken det ska vara annars.
Re: Fylla på servoolja
Postat: tis 12 jun 2018, 20:51
av MickeM
Det finns en viktig och diffus brytgräns där servooljan skiljer. Röd eller grön.
Fatalt att ha i fel.
Volvo är alltid lite diffusa med exakt var man byter saker,(kan ske mitt under modellår) så det är därför "farligt" att svara på just detta i forum, och naturligtvis att lita på svaret.
Jag TROR att en my00 ska ha grön, men obs TROR!!
Jag HAR HÖRT att med servobehållaren sittande på servo pumpen = röd olja och med servobehållaren vid kylarexpansionskärlet = grön olja.
Men det kanske inte är så enkelt!!!
Re: Fylla på servoolja
Postat: tis 12 jun 2018, 22:03
av SBergdahl
00 är helt klart I brytpunkten mellan grön och röd.
Kan du se vad det som är i har för färg?
Re: Fylla på servoolja
Postat: tis 12 jun 2018, 22:58
av Lucif3r
Färgen på packningen på locket säger vilken färg på olja bilen ska ha, förutsatt att inget tidigare snille bytt till någon annan.
Re: Fylla på servoolja
Postat: ons 13 jun 2018, 15:47
av Heppes90
Färg röd då men vilken olja?
Re: Fylla på servoolja
Postat: ons 13 jun 2018, 16:30
av Heppes90
Vad tros om transmissionolja atf ifrån biltema. Det är vad som kommer up om man aöjer regnr
Re: Fylla på servoolja
Postat: tor 14 jun 2018, 12:05
av MickeM
Fel olja är fatalt!
Jag skulle fråga Volvo om oljetypen så där i brytgränsen.
Re: Fylla på servoolja
Postat: fre 10 dec 2021, 15:45
av Amos820
Gammal tråd, men jag blev nyfiken... Vad händer om man fyller fel olja? Anledningen att jag frågar är att jag en gång i tiden hade en GLT -92 som jag bytte olja i servon på. Jobbade på Volvo vid den tiden och hade "gratis" olja, så det blev den gröna. Körde den bilen 20k mil ca, efter det bytet. Inga läckage eller något annat uppenbart konstigt. Antar att det bara är fatalt om man fyller röd (ATF) i en servo som ska ha grön?
Re: Fylla på servoolja
Postat: fre 10 dec 2021, 19:29
av Lucif3r
DOm 2 oljorna reagerar med varandra och blir att skumma och gegga.
Tömmer man hela servosystemet kan man däremot fylla vilken olja som helst. Det är just blandningen som inte går ihop sig.