Sida 1 av 1

Svart plastslang från luftfilterboxen? *LÖST*

Postat: lör 03 mar 2018, 12:17
av PontaP
Hallojsan!

En något pinsam fråga, men efter lite mekande med min V70 GLT -98 så skulle jag montera tillbaka luftfilterboxen, och märkte då en svart smal plastslang hängde löst från boxen.
Jag har ingen aning om var den ska kopplas, kan någon bidra med hjälp? Det är en ganska styv slang, ingen gummislang med andra ord. Bifogar bilder som förhoppningsvis visar vilken jag menar. Det är ju kopplat två slangar från boxen, varav den undre slangen är vit och någon millimeter tjockare än den övre svarta.

Stort tack på förhand för hjälpen!

Re: Svart plastslang från luftfilterboxen?

Postat: lör 03 mar 2018, 15:19
av Hilmer
Den svarta plastslangen går från luftfilterboxens övre del precis så som du visar på bild 2, andra änden skall kopplas in på friskluftsspjället i luftfilterboxens nedre del. I anslutningen där slangen från grillen möter luftfilterboxen finns det en vakuumventil där denna skall kopplas.


Bild
Bild

Re: Svart plastslang från luftfilterboxen?

Postat: lör 03 mar 2018, 18:08
av PontaP
Ahaa, där ska den sitta! Tusen tack för snabb hjälp och tydliga bilder :D