Sida 1 av 1

Luftfilter?

Postat: tis 09 jan 2007, 17:01
av Kermithboy
Jag har en v70- 00:a, gamla karossen med "nya" 140 hk motorn i, som jag chippat på itsfun till 185 hk. Frågan är om jag har någon nytta av ett panelsport filter då jag har original avgas?/ Thomas

Postat: ons 10 jan 2007, 09:08
av S40T4
Ja, de har du. Panelfiltret släpper igenom mer luft än ditt orginalfilter.

Postat: ons 10 jan 2007, 12:18
av JonathanA
var det stor skillnad efter du hade chippat den?

Postat: tor 11 jan 2007, 18:43
av Kermithboy
Oki, visst den släpper igenom mer luft, men klarar avgaset av å släppa ut så pass mycke att de ger något då?

Chippat

Postat: tor 11 jan 2007, 18:46
av Kermithboy
Altså, de va ju inte som en hästspark. Men den drar betydligt bättre över 4000rpm. Original så "tröttnade" motorn, den slutade lixom ge efter 4000rpm. Men nu drar den som en gud hela vägen till varvstoppet:) Kan klart rekommendera det chippet från itsfun. Billigt va de åxå. 2500kr. Svårt å hitta ngt billigare. Å hittar du billigare sänker itsfun priset:)

Re: Chippat

Postat: fre 12 jan 2007, 00:50
av JimmyG
Kermithboy skrev:Altså, de va ju inte som en hästspark. Men den drar betydligt bättre över 4000rpm. Original så "tröttnade" motorn, den slutade lixom ge efter 4000rpm. Men nu drar den som en gud hela vägen till varvstoppet:) Kan klart rekommendera det chippet från itsfun. Billigt va de åxå. 2500kr. Svårt å hitta ngt billigare. Å hittar du billigare sänker itsfun priset:)
Ahh jag har samma motor som du i min, så jag blir kvitt droppet efter 4000 rpm med ett chipp alltså? Tycker du att det var värt att chippa?

Är lite tveksam själv på en sugmotor...

Chipp!

Postat: fre 12 jan 2007, 17:09
av Kermithboy
Precis, slipper den tröttheten. Ja tycker HELT klart de va värt de. Nu vet ja inte vilka städer utom sthlm man kan få chipp från itsfun, men finns ju fler firmor.Fast vet inte om dom andra kan matcha priset dock. Men som sagt, CHIPPA!!!

Postat: fre 12 jan 2007, 18:17
av Kermithboy
Asså, de som skiljer 140 hästars motorn från 170 hästarn är bara att gas-spjället inte öppnar helt på 140hk. Löjligt men sant, sen dom "15" hästarna utöver 170 är de vanliga optimeringarna man gör vid en chippning.

Re: Chipp!

Postat: fre 12 jan 2007, 19:21
av JimmyG
Kermithboy skrev:Precis, slipper den tröttheten. Ja tycker HELT klart de va värt de. Nu vet ja inte vilka städer utom sthlm man kan få chipp från itsfun, men finns ju fler firmor.Fast vet inte om dom andra kan matcha priset dock. Men som sagt, CHIPPA!!!
TACK, finns visst en firma i trollhättan som kan fixa detta ska kolla på de lite närmare, annars får man la ta me frugan till stockholm då. Det blir nog inga problem för det finns ju ikea där haha