Sida 1 av 2

Instrumentpanelen lyser inte. V70 -00

Postat: mån 10 okt 2016, 00:14
av filrob88
Hade min V70 -00 på verkstan i fredags och bytte avgassystem. Körde sen till besiktningen och ordnade det. Sedan dess lyser inte instrumentpanelen. Alla mätare funkar och varningslampor lyser men jag ser inte hur fort jag kör om det är mörkt ute. Det är MYCKET störigare än man kan tro... Märkligast av allt är att det inte funkar i läge 0 på framlyktorna (automatiskt halvljus? ). Men om jag vrider det vredet till parkeringsljus lyser plötsligt instrumentpanelen igen. Vad fan har hänt? Har bilmekaren eller besiktningsmannen kommit åt något?

Re: Instrumentpanelen lyser inte. V70 -00

Postat: mån 10 okt 2016, 01:14
av Lucif3r
? Instrumentbelysningen ska inte lysa i läge 0, bara i park och halvljusläget.

Re: Instrumentpanelen lyser inte. V70 -00

Postat: mån 10 okt 2016, 06:06
av Nexus
http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... &sk=t&sd=a
Instrumentbelysningen ska fungera på läge noll om ingen klippt kabeln. Annars skulle jag sattsa på ditt reglage behöver bytas. Fungerar allt annat i bilen då så det inte bara är någon så säkring som pajjat :D

Re: Instrumentpanelen lyser inte. V70 -00

Postat: mån 10 okt 2016, 09:42
av filrob88
Alltså den lyser när jag har enbart parkeringsljus och allt annat fungerar. Så säkring eller trasig kabel känns konstigt? Den har alltid funkat i läge 0. Glömde förresten säga att de på verkstan även bytte vänster parkeringsljus fram.

Re: Instrumentpanelen lyser inte. V70 -00

Postat: mån 10 okt 2016, 10:38
av filrob88
Nu har jag provat igen. Läge 0 - ingen instrumentpanel, pljus - då lyser den, tredje läget - då lyser den. En dum fråga: vad är skillnaden mellan läge 0 och det andra halvljusläget?

Re: Instrumentpanelen lyser inte. V70 -00

Postat: mån 10 okt 2016, 11:20
av taxi
I nollan har du inte helljus, endast helljusblink. På många bilar lyser halvljuset med reducerad spänning också.
Vill också nämna att många kör på nollan just för att spara på instrumentlamporna, även jag. Så att dom ska lysa på alla tre lägen tycker jag låter konstigt.

Re: Instrumentpanelen lyser inte. V70 -00

Postat: mån 10 okt 2016, 16:55
av sensonic
På min -00 som jag haft i knappt tre år nu funkar det som du nu beskriver, dvs inget instrumentljus i läge 0, tänt i de båda andra lägena.

Möjligt det går att programmera med VIDA?!?

Re: Instrumentpanelen lyser inte. V70 -00

Postat: mån 10 okt 2016, 18:20
av Lucif3r
Ja, min -97a lyser då inte i 0. Gjorde inte 855an heller. Ska kika på en bekants -00a, men är rätt säker på att den inte heller lyser på 0an.

Och det finns ju en anledning till det också, det är för att påminna föraren om att sätta på ljusen när det blir mörkt... Annars skulle det säkert åka runt massa 85x70 utan ljus precis som med dom nya "automatiska" bilarna....

Re: Instrumentpanelen lyser inte. V70 -00

Postat: mån 10 okt 2016, 18:48
av TommyP86
Kollat alla säkringarna?

Re: Instrumentpanelen lyser inte. V70 -00

Postat: mån 10 okt 2016, 18:59
av DayDreamer
Nu har jag ju ställt på min så att allt ljus är släckt på läge noll men annars ska det som sagt nog vara så att ljuset till instrumentpanelen inte ska lysa på läge noll.