Sida 1 av 1
Tempmätare i botten
Postat: mån 04 dec 2006, 17:10
av ritznet
Hej!
Jag har en 850 GLE 2.5SE -93
Min tempmätare står just nu i botten, den har fungerat förrut fast om än bara ibland. Kan det vara något allvarligt fel, eller brukar det bara vara glapp i nån kontakt och isåfall vilken.
Postat: mån 04 dec 2006, 19:42
av ketto
byt termostat till att börja me!
Postat: mån 04 dec 2006, 20:17
av ritznet
Den är nybytt av förra ägaren.
Var precis ute och körde och då funkade tempmätaren men nu var tomgången väldigt konstig, den gick ner på runt 5-600 varv och gasade jag upp och släppte så gick den ner så djupt så att den nästan stannade. Innan så har tomgången legat stadigt och fint på 8-900.
Kan dessa två grejer ha ett samband ?
Postat: mån 04 dec 2006, 20:29
av Sparkz
Tempgivaren sitter i termostathuset, där övre kylarslangen går in i motorn. Det är samma givare till instrumentet och motorstyrningen, så det kan ha ett samband, ja.
Om tempgivarsignalen försvinner sätter motorstyrenheten felkod 123 och kör kylfläkten hela tiden.
Om du inte får nån felkod och fläkten bara går när den behövs ligger felet antagligen i instrumentet.