Sida 1 av 1

Skillnader årmod. 855

Postat: fre 01 dec 2006, 18:59
av don_tomazo
Jag funderar på att köpa mig en begagnad Volvo 855 GLT från 94-95. Anledningen till att jag inte vill ha en 93a (då de kom) är helt enkelt av estetiska själ. Dom är snyggare från 94 men vad skilljer 94an och 95an åt? Jag vill ha en fullutrustad bil med ACC, dragkrog, mkt el, färddator och ev skinnklädsel. Är det något spec. man ska tänka på vad det gäller olika utrustningar på bilen?
GLT väljer jag för att jag vill ha en motor med hyffsad kraft i då jag ska dra släp i sommar med min RRhoj i men vill inte betala försäkring för en turbobil.
Tacksam för svar.

Postat: ons 06 dec 2006, 16:44
av don_tomazo
Det kan inte vara många som hänger på det här forumet. Inget svar...

Postat: ons 06 dec 2006, 18:24
av Silver.Swe.
don_tomazo skrev:Det kan inte vara många som hänger på det här forumet. Inget svar...

jodå, men folk har redan svarat på så många likadana frågor, så tröttnat lite lätt på just dem frågorna :P kolla runt lite bland tidigare inlägg är ett tips.

Postat: tor 05 apr 2007, 00:11
av apersson850
Skillnaden på en GLT 94 och 95 är baklyktorna och sidoairbag.

Ska du dra släp har du ingen nytta av en GLT. Den är bara bättre på högvarv. Det ska till en turbo för att du ska märka skillnaden när du drar.