Sida 1 av 1

Bromsok fram

Postat: fre 25 mar 2016, 16:26
av sensonic
Jag har lite småkärvande broms fram och sedan ett år sitter det ett Biltema-ok där. Hela tiden har jag varit osäker på om de inre beläggens anliggningsyta verkligen är rätt, se bild. Ska inte också det inre belägget ha en bearbetad yta som stödjer dess riktning liksom de yttre? På mina ok är det bortfräst och jag inbillar mig att beläggen då kan rotera lite mer och kanske kärva.

Re: Bromsok fram

Postat: fre 25 mar 2016, 16:41
av DayDreamer
Har inte en aning men det inre belägget sitter ju fast med klämmor i kolven så det sitter ju rätt så stadigt.

Har en bild i min garaget tråd på mitt bromsok och vad jag kan urskilja så ser det ut som att det ska vara så som det är på ditt ok. http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... start=1095 Lite svårt att se kanske men när jag förstorar upp bilden på datorn så ser det ut som att det ska vara ett litet glapp där.

Re: Bromsok fram

Postat: fre 25 mar 2016, 16:44
av sensonic
Tack. Kikar jag på ATE-ok på nätet ser det också ungefär ut som mitt så det är kanske som det ska vara.

Re: Bromsok fram

Postat: fre 25 mar 2016, 16:47
av DayDreamer
Biltemas bromsok tillverkas av ATE så det är därför dom ser samma ut :mrgreen: och vad jag har hört så är det ATE som tillverkar samma bromsok åt Volvo :D.

Re: Bromsok fram

Postat: fre 25 mar 2016, 18:13
av sensonic
Hmm, märkligt att ATE kan göra något med så dålig finish...

Re: Bromsok fram

Postat: fre 25 mar 2016, 18:39
av Kena
Ta med bilden till biltema och visa upp. Så ska det inte se ut men svårt säga om det har någon praktiskt/funktionsmässig betydelse. Möjligt att det frestar på skruvarna som håller oket lite mer samt att oket möjligtvis kan dra lite snett då det saknas stöd för oket när kolven nyper åt.

Re: Bromsok fram

Postat: fre 25 mar 2016, 18:50
av DayDreamer
Jag tror inte att det är något fel överhuvudtaget utan att det ska vara så.

Re: Bromsok fram

Postat: fre 25 mar 2016, 22:48
av TommyP86
Det är så det ser ut

Re: Bromsok fram

Postat: lör 26 mar 2016, 00:24
av Lucif3r
yup, ska se ut så.

Re: Bromsok fram

Postat: sön 27 mar 2016, 19:41
av sensonic
Tog bort rostkanterna på skivorna med en flapdisk och nu går det som det ska igen!