Sida 1 av 6

Lambdasond v70 97

Postat: mån 25 jan 2016, 18:48
av reimorutnik
Hej vart sitter min lambdasond i bilen? har en trasig sådan, bilen är en v70 97 glt 20v

//Reimo

Re: Lambdasond v70 97

Postat: mån 25 jan 2016, 18:56
av Hilmer
Sonden sitter vid katalysatorn, hur vet du att den är trasig?
Har du felkoder som tyder på detta?

Re: Lambdasond v70 97

Postat: mån 25 jan 2016, 19:01
av reimorutnik
För jag hade bilen idag på verkstad så att dem kunde läsa ut det. han sa att de är den som är sönder, eftersom min motorelektorniklampa lyser också.

Re: Lambdasond v70 97

Postat: mån 25 jan 2016, 19:25
av Hilmer
reimorutnik skrev:För jag hade bilen idag på verkstad så att dem kunde läsa ut det. han sa att de är den som är sönder, eftersom min motorelektorniklampa lyser också.
Att lampan lyser betyder inte per automatik att det är sonden som är kass, men jag vet att det är många gånger sonden som får skulden trots att det är andra fel. Lampan indikerar fel i motorelektroniken, det kan med andra ord betyda vad som helst!
Personligen har jag själv aldrig stött på just fel på sonden, det är alltid något annat som gör att sonden mäter fel.
Så det är nog bra ifall du kan få ett "andra utlåtande" innan du byter sonden på vinst och förlust!

Re: Lambdasond v70 97

Postat: mån 25 jan 2016, 19:37
av reimorutnik
nå jag inte vet jag. gubben som gjorde de på verkstaden sa nått Adaptiv lamdareglering å menade på att den är sönder å måst bytas. de var de iaf vad han hade fått när han läste ut min bil

Re: Lambdasond v70 97

Postat: mån 25 jan 2016, 19:41
av TobbeViktor
Adaptiv lambdareglering innebär att lambdasonden gör precis det den ska, nämligen reglera bränsleblandningen.
Den larmar snarare för att den befinner sig i undre eller övre gränsläge för vad den klarar att reglera.
Dags att söka upp en bättre verkstad.

Re: Lambdasond v70 97

Postat: mån 25 jan 2016, 20:04
av DayDreamer
Byt absolut inte lambdasonden den fungera om det bara är felkod på Adaptiv lambdareglering. Du har förmodligen luftläckage någon stans, Insugspackningen kan läcka det kan även vara läckage på grenrörs packningarna det är inte alltid det hörs. Ta reda på exakt vilka felkoder som den sätter på sonderna. Envisas mekanikern med att byta lambdasond så byt verkstad.

Re: Lambdasond v70 97

Postat: mån 25 jan 2016, 20:26
av reimorutnik
DayDreamer skrev:Byt absolut inte lambdasonden den fungera om det bara är felkod på Adaptiv lambdareglering. Du har förmodligen luftläckage någon stans, Insugspackningen kan läcka det kan även vara läckage på grenrörs packningarna det är inte alltid det hörs. Ta reda på exakt vilka felkoder som den sätter på sonderna. Envisas mekanikern med att byta lambdasond så byt verkstad.
Han sa bara de där adaptiv och inge annat. har testat byta tändstift men hjälper inte.. finns ju typ inga verkstade hära vart jag bor. närmsta volvo är typ 300km bort. å är nojjig nu att bilen ska pajja när man inte vet vad de är för fel och sen när man själv suger på bilar så. Hade bilen på OKQ8s verkstad. sen kom jag på nu. han sa att eftersom min bil är en 97 så ser han inte med sin apparat exakta fel på bilen att de var bara de han fick fram att de var nått med adaptiv

Re: Lambdasond v70 97

Postat: mån 25 jan 2016, 20:34
av Lucif3r
Jahaja, ännu en clown som skulle göra sig bättre på McD än i en bilverkstad.....
Dom flesta felkoder på lambdan har i slutändan inte ett skit med själva sonden att göra. Det enda den egentligen säger är "luft/bränsle blandningen är fel". Varför är den fel? Börja räkna alla slangar och rör som finns i och runt motorn, så många olika felorsaker kan det vara. Lösning? En ordentlig felsökning utan felkodsläsare, då idioter stirrar sig blinda på felkoderna.

Re: Lambdasond v70 97

Postat: mån 25 jan 2016, 21:11
av reimorutnik
Jaa. får väl kolla lite imorgon efter söndriga slangar.