Sida 1 av 1

vakuum schema/diagram 850 95 20v ej turbo.

Postat: tis 18 aug 2015, 12:32
av sebastian79
Hej har skaffat en volvo 850 billigt för att lära sig skruva lite.
Har stött på patrull vad gäller vakuum ledningarna dragningar. Verkar sitta lite hur som på denna bilen. Tex har backventilen kopplats in med bara en anslutning den andra tom. Så frågan är om någon har ett vakuum schema för hur allt ska kopplas då jag inte verkar kunna hitta något bra sådant som stämmer överens med min 850 95a 20v utan turbo.
Bilen går men rycker avsevärt vid belastning runt 1200-1800 varv i synnerhet.
Just nu står den med vevhusventilation en nerplockad då a det var rökutveckling i oljestickan.

Mvh
Sebastian

Re: vakuum schema/diagram 850 95 20v ej turbo.

Postat: tis 18 aug 2015, 15:38
av Lucif3r
Kolla fördelare+rotor. Vakuumläckage brukar inte ge ryckig gång vid specifika varvtal, utan det brukar ge symtpom såsom hög tomgång och felkoder(system too rich/lean).

Kan kanske plocka fram en sprängskiss senare om jag kommer ihåg och orkar.

Re: vakuum schema/diagram 850 95 20v ej turbo.

Postat: ons 19 aug 2015, 00:25
av sebastian79
Tackar för info. Fördelare och rotor ser oförskämt bra ut. Tänker att jag bör få ihop vakuumsystemet även om det inte löser ryckningarna. Ska kolla tändstiften också, Sitter dock som berget så ska varmköra och se om de vill ut då.

Re: vakuum schema/diagram 850 95 20v ej turbo.

Postat: ons 19 aug 2015, 19:25
av jeppos
Ja en sprängskiss skulle vara trevligt att få fram. Jag har liknande intresse då jag inte heller får ordning på vakumledningarna i en 850.
Följer den här tråden med intresse :-)