Sida 1 av 3

skithög bränsleförbrukn,spyr sot,för höga co-värden.855-96

Postat: fre 08 maj 2015, 15:17
av vompan
Hej. Är det någon här som kan hjälpa mej??? Har en volvo 855 glt-96,som på senare tid börjat sluka soppa. Har haft den på volvo,bytt lamda 2 ggr.kollat styrenhet,provat andra styrenheter,men ingenting hjälper, det visat låga signaler fr.lambdan vid felkodskontrollen...Är det någon som haft liknande problem,och löst dom?
Tacksam för svar och tips...

Re: skithög bränsleförbrukning,och spyr sot,för höga co-värden

Postat: fre 08 maj 2015, 15:50
av Sylwester112
var liknade fel på min v70 vissa sig att nedre caten var skadad den hade dock bara för hög co och sota vid på drag men kan vara någon av caterna som var trasiga så skulle kolla upp dom

Re: skithög bränsleförbrukning,och spyr sot,för höga co-värden

Postat: lör 09 maj 2015, 07:34
av vompan
Ok,tack Sylwester,ska kolla det... :) ..Kom gärna med fler råd om nån har nåt,tas tacksamt emot. :D

Re: skithög bränsleförbrukn,spyr sot,för höga co-värden.855-96

Postat: lör 09 maj 2015, 10:31
av Lucif3r
Läs ut felkoder och återkom med koderna, inte göstas tolkning av koden. Då blir det lite enklare för oss.

Om LMM'en är kass så kan det bli knas i form av hög bränsleförbrukning osv. Även något så simpelt som ett vakuumläckage efter LMM och innan lambdan kan ställa till enorma problem.

Re: skithög bränsleförbrukn,spyr sot,för höga co-värden.855-96

Postat: lör 09 maj 2015, 14:30
av vompan
Lucif3r...Har som sagt haft den på volvo och även på annan verkstad.den felkod som kommer är hela tiden att lamdan e kass..Men har bytt lamdan 2 ggr dessutom. Den ger för låga signaler,som att lamdan inte jobbar,Kan du förklara vad LMMen är? Jag e inte så bra på förkortningar... :???:

Re: skithög bränsleförbrukn,spyr sot,för höga co-värden.855-96

Postat: lör 09 maj 2015, 14:34
av vompan
Hahaha,nu plinga det till...Luftmassemätaren menar du så klart... :D

Re: skithög bränsleförbrukn,spyr sot,för höga co-värden.855-96

Postat: mån 11 maj 2015, 14:55
av vompan
vompan skrev:Hahaha,nu plinga det till...Luftmassemätaren menar du så klart... :D
Nu har jag bytt bakre lamdan,utan resultat. Vaccumläckage kollat,inget läckage. kontakter kollade inget fel. Inget läckage vid rör,främre lamdan.Styrboxen kollad,inget fel
Felkod. 212,främre lamdan,som e bytt 2 ggr.
felkod 225 AC Tryckgivare,kommit nu.
felkod 455 misständning cyl 5
felkod 453 misständning cyl 3
felkod 543 misständning minst en cyl.
CO. 11,926
HC 799
CO2 7,33

Har bytt alla tändstift,kablar,rotor,fördelare..NÅN SOM HAR EN ANING,vad jag ska kolla mer? Ska tilläggas att bilen inte går ryckigt el dåligt.

Re: skithög bränsleförbrukn,spyr sot,för höga co-värden.855-96

Postat: tis 12 maj 2015, 21:14
av vompan
Snälla,finns det nån som kan ge mer tips om vad det kan vara,och vad jag ska kolla mer..snart desperat... :(

Re: skithög bränsleförbrukn,spyr sot,för höga co-värden.855-96

Postat: tis 12 maj 2015, 22:01
av DayDreamer
Motortempgivaren kanske som krångla och tror att motorn är kall.

Re: skithög bränsleförbrukn,spyr sot,för höga co-värden.855-96

Postat: ons 20 maj 2015, 17:51
av vompan
DayDreamer skrev:Motortempgivaren kanske som krångla och tror att motorn är kall.
Fortfarande skithög bränsleförbrukning. Har bytt motortempgiv. också.Finns det nån som har fler förslag??? PLEASE...