Sida 1 av 1
Orginal extraljusrelä volvo,hur många ampere?
Postat: tor 22 jan 2015, 19:02
av jfk
Hejsan på er.
Jag köpte nyss en v70 classic -00,och säljaren(en kompis) skickade med en volvo org. extraljussats. En förpackning med kablar,knapp,fästet för lampor, relä,mm.
Det jag undrar är om reläet( volvo v23134-c52-x366) orkar med 2st 100w halogen,eller är detta relä,avsett för 2x55w? Hur många ampere är detta relä på? Hittade inte nån info i bruksanvisningen om detta. Om inte,hur många ampere bör jag ha på reläet om det ska orka 2x100w?
Re: Orginal extraljusrelä volvo,hur många ampere?
Postat: tor 22 jan 2015, 19:08
av MickeM
Tjena.
200w / 12v = 16,6A
Jag har aldrig sett ett relä med mindre än 30A.
Micke.
Re: Orginal extraljusrelä volvo,hur många ampere?
Postat: tor 22 jan 2015, 19:46
av jfk
Tänkte mest på reläerna i kabelsatsen från Biltema,där dom säljer en sats för 2 ljus,där det står max 2x55watt. Därför undrade jag om mitt relä också är för klent.Föressten, var det bara att ta bort nr plåten och skruva extraljushållaren rakt i kofångaren? Hur långa skruvar hade du? /Grannen.
Re: Orginal extraljusrelä volvo,hur många ampere?
Postat: tor 22 jan 2015, 22:57
av MickeM
Ha ha, såg inte att det var du!
Jag drog bara flera grövre självborrande plåtskruvar i plasten. Kanske 30mm långa. Plasten är väl kanske 5mm tjock.
Jag har flera kvar i burken om du vill ha.
Ju närmare maxlasten man kommer så ökar ju risken för att det ska bränna fast.
Det har hänt mig förr.
Nu var nog det relät "räddat" från nån bil på väg till skroten troligen. Hrrrm.
Det borde dock räcka med ett relä för 2 x100w, men det finns ingen egentlig nackdel i att ha två.
Extrakostanden är väl 50kr+ lite mer pyssel.
Räcker det inte med 2 x 55w?
Snällare mot strålkastaren också.
Blir nog herrejössesljus ändå.
"Grannen"
Re: Orginal extraljusrelä volvo,hur många ampere?
Postat: fre 23 jan 2015, 09:25
av Lucif3r
Det brukar ju stå på reläna hur mycket dom kan bryta.
Re: Orginal extraljusrelä volvo,hur många ampere?
Postat: fre 23 jan 2015, 09:42
av Kena
Oftast brukar reläna inte hålla särskilt länge om man kör dem på maxström, tex lampor som drar 30A och reläet ska klara 30A.
Re: Orginal extraljusrelä volvo,hur många ampere?
Postat: fre 23 jan 2015, 10:00
av Lucif3r
Det är sant, man ska alltid ha lite svängrum. Men det är ju så, ju mindre last ett mekaniskt relä behöver bryta ju längre håller det.
Re: Orginal extraljusrelä volvo,hur många ampere?
Postat: fre 23 jan 2015, 22:53
av Nexus
Kan intyga att det står inget mera på relät en 12V och artikel nr.
Jag kör alltid dubbelrelä om det är mera än 2 lampor och över 55w i vardera. Inte så kul när relät brinner och man måste slita upp huven dra ur säkringen då lysena är konstant på

(Har hänt mig )