Sida 1 av 1

V70 98a Innerbelysning tips!

Postat: sön 12 okt 2014, 10:07
av DooZeR
Hejsan alla glada! :)

Satt i tankarna att försöka fixa så man får belysning där bak på golvet då man öppnar tex vänster bakdörr att det tänds bara på den sidan. Precis som de funkar till framdörrarna.

Någon som har tips på hur man kan koppla detta samt var kan man stoppa in för belysning där bak? :)


Alla tips är välkomna! :)

Re: V70 98a Innerbelysning tips!

Postat: sön 12 okt 2014, 11:26
av Lucif3r
Du kan ju tjuva dig in på t ex lampan som sitter i dörren, har för mig att dom tänds individuellt iaf.

Re: V70 98a Innerbelysning tips!

Postat: sön 12 okt 2014, 12:21
av DooZeR
Lucif3r skrev:Du kan ju tjuva dig in på t ex lampan som sitter i dörren, har för mig att dom tänds individuellt iaf.
Ja just de ja! Men vad finns de för belysning man skulle kunna sätta dit? Ränkte ett rör måste ju bara de bästa att få dit än en lampa?
Dum fråga kanske och kanske korkat men funkar inte såna lysrör som sitter i datorerna dom 30cm till detta tro? Vet faktiskt inte dom
drivs på 12v eftersom de sitter en sådan liten "låda" om de inte är något som förstärker dessa.

Re: V70 98a Innerbelysning tips!

Postat: sön 12 okt 2014, 12:25
av Lucif3r
Jag personligen skulle nog bara montera ett par lösa LEDs under framstolarna i bakkant, vinklade så dom lyser upp golvet men inte är fysiskt synliga.

Re: V70 98a Innerbelysning tips!

Postat: sön 12 okt 2014, 12:34
av DooZeR
Lucif3r skrev:Jag personligen skulle nog bara montera ett par lösa LEDs under framstolarna i bakkant, vinklade så dom lyser upp golvet men inte är fysiskt synliga.
Okej ja kanske är de bästa :) Men tänker du då på tex en vanlig t10 led lampa?
Pussla ihop tex http://www.lastbilsgrossisten.se/ej-mod ... ampor.html
med en skapligt stark led lampa? ^^

Re: V70 98a Innerbelysning tips!

Postat: sön 12 okt 2014, 14:51
av Lucif3r
Nä, jag menar riktiga lösa LEDs, typ; http://www.electrokit.com/led-vit-5mm-3 ... 25gr.41597

Men det är jag det :P

Re: V70 98a Innerbelysning tips!

Postat: sön 12 okt 2014, 21:52
av DooZeR
Jaså haha:p men för en riktigt nybörjare på lödning känns de kanske inte så bra:/

Men tror du man kan koppla på två st små t10 led till en sida? Eller blir de för mycket för kretsen?

Re: V70 98a Innerbelysning tips!

Postat: mån 13 okt 2014, 09:48
av Lucif3r
Om det är LED lampor så ska det gå bra. Du behöver ju kanske inte köpa dom starkaste.

Re: V70 98a Innerbelysning tips!

Postat: ons 15 okt 2014, 13:10
av DooZeR
Lucif3r skrev:Om det är LED lampor så ska det gå bra. Du behöver ju kanske inte köpa dom starkaste.
Okej låter bra! :) Nä jag tänkte tex http://www.diodhuset.se/produkter/produ ... grp-s1/116 eller något liknande. Står ju inte va dom drar men LED brukar väl inte dra så oerhört mycket? :)

Re: V70 98a Innerbelysning tips!

Postat: ons 15 okt 2014, 15:20
av Lucif3r
Dom flesta (lösa) LEDs, t ex dom jag länkade tidigare, drar 20mA på full styrka. Sen kan man ju begränsa dom ytterligare genom att sätta dit större motstånd.
T ex(använder dom LEDen jag länkade som exempel igen) ska man ha full styrka(20mA) så kör man på ett 100ohm motstånd vid 5V, använder man istället ett 470ohm så lyser dom med ungefär 4mA

Men nu när jag kikar så står det faktiskt vad dom du länkade till drar ;) . 0.05A=50mA, så den drar ungefär som 2½ "vanlig" LED, men då sitter det ju 5 LEDs på dom du länkade, vilket med enkel matte betyder att varje LED drar 10mA.

Personligen tror jag dock att dom kommer lysa alldeles för starkt för "instegsbelysning". Jag vill minnas att det är dom jag kör med i pos/parkljusen, och isf lyser dom väldigt starkt.