Sida 1 av 1

s70 t5 går ryckigt efter chipning (problem löst )

Postat: ons 23 jul 2014, 21:37
av Robins70
Har alltså lite problem med min s70 t5 2.3l, 240hk original.
Den gick helt klockrent innan jag satte i ett steg 1 chip från bsr, felet som uppstått är när jag ger fullgas på högre växlar 4,5an och ligger på ca 4000 i varv och uppåt så blir bilen att gå ryckigt den drar fortfarande men den "hackar". Den går perfekt på 1,2,3 vid fullgas, så förstår inte vad felet kan va ? Inget annat är gjort motormässigt förutom grövre tryckrör, dumpventil, sportluftfilter och 3" från katt.

bilen är absolut inte sliten eller sönderkörd på nåt sätt, körs inte på vintern och är i mitt tycke i utställningsskick.

Någon som har nån idé om vad det kan va?

OBS, problem löst.
satte i nya tändstift och nu går den klockrent.

Re: s70 t5 går ryckigt efter chipning

Postat: ons 23 jul 2014, 21:45
av *pettson*
Så tekniskt sett har du inget alls gjort förutom att förse bilen med diverse saker som den inte var utrustad med enligt mappningen.
För jag antar att du inte köpt chip avsett för den utrustningen? Sen för att du ska få ut fullt ur motorn krävs 98 oktan. Helst högre om det går att anskaffa. Så kan du dra fullt en gång. Sen blir det för varmt. Sen måste du få ned motortemp och insugsluftstempen. Sen kan du dra fullt en gång till. Det år en chipning.
Vill du ha en bil som går att stämpla fullt gång på gång? Då måste du börja i rätt ända. Ombyggd underdel med nya stakar, större turbo, dp har du redan. Ett öppet filter som ENDAST hämtar friskluft utifrån och en större intercooler samt spridare på det.
Då.. finns effekten där varje gång.

Re: s70 t5 går ryckigt efter chipning

Postat: ons 23 jul 2014, 21:53
av Droopy
Kontakta BSR och säg att du bytt " förutom grövre tryckrör, dumpventil, sportluftfilter och 3" från katt" och hör om det påverkar mappningen, jag är rätt säker på att dessa saker inte gör ett smack men hör efter för säkerhets skull.

jag skulle tro att det är något annat som felar och du ska ju kontakta BSR i vilket fall.

Re: s70 t5 går ryckigt efter chipning

Postat: tor 24 jul 2014, 02:13
av *pettson*
Droopy skrev:Kontakta BSR och säg att du bytt " förutom grövre tryckrör, dumpventil, sportluftfilter och 3" från katt" och hör om det påverkar mappningen, jag är rätt säker på att dessa saker inte gör ett smack men hör efter för säkerhets skull.

jag skulle tro att det är något annat som felar och du ska ju kontakta BSR i vilket fall.
3" dp ändrar både mottrycket för turbon och spoolupen. Det i sin tur påverkar hur dumpen jobbar.
Inget ovanligt med både sken och överladd när man ändrar dp och tryckrör ev intercooler.
Men det löser säkert bsr.

Re: s70 t5 går ryckigt efter chipning

Postat: tor 24 jul 2014, 02:19
av Lucif3r
bsr kommer inte göra ett skit, det är ett universalschip - inte ett mappat chip efter just din specifika bil.

Re: s70 t5 går ryckigt efter chipning

Postat: sön 27 jul 2014, 22:36
av Robins70
problemet löst, satte bara i nya tändstift och nu går den klockrent

Re: s70 t5 går ryckigt efter chipning (problem löst )

Postat: mån 28 jul 2014, 01:24
av *pettson*
Gratulerar..
Och sammanhanget mellan tändstiftsbytet och problemet är?
Menar.. hur vet stiften vilken växel som är i? Belastningen för stiften är detsamma på 2,3,4,5
Nya stift brukar alltid funka ett par hundra mil av någon anledning. Gissar att problemet återkommer...