Sida 1 av 2

Lite saker på volvo v70

Postat: mån 24 feb 2014, 10:42
av Beaver
Tjena igen!

Nu är det så att jag ska släcka lite lampor på min v70 bi fuel 99

motorlampan lyser och ibland blinkar den (1a cylindern som inte tänder, troligtvis endast på tomgång då den inte är så fruktansvärt slö när man gasar) så nu till min fråga, ska man köpa kablar och kontaktstycken på biltema och göra en egen kabelhärva eller bör jag leta upp en på skroten eller eventuellt ny? vet inte vad den heter så hittar den inte någonstans. sen lyser airbagen pga förra ägaren hade barnstol i passagerarsätet så hur kopplar man in den? vågar inte koppla in något innan jag vet hur man gör. sen till min fråga, går det att byta lampor i stereon då jag tänkte byta dessa, även vill jag veta vad det är för lampor i regplåtsbelysningen, tänkte svänga förbi biltema och köpa nya då mina är rätt dåliga.

Tacksam för svar!

Re: Lite saker på volvo v70

Postat: mån 24 feb 2014, 11:21
av andreasw
Vad det är för lampor brukar stå i instruktionsboken.

Re: Lite saker på volvo v70

Postat: mån 24 feb 2014, 16:36
av Nexus
Är airbagen på passagerar sidan urkopplad på rätt sätt ska inte airbaglampan lysa.
Ska du göra en kabelhärva till felcodsläsare??? Annars skulle jag nog rekommendera byta tändspole på cylinder 1.
Til regskylten är det vanliga 5W W2,1x9,5d.

Vill du ha lite roligare reg lampor fungerar Biltemas 421940
http://www.biltema.se/sv/Bil---MC/Bilre ... -V-421922/

Re: Lite saker på volvo v70

Postat: mån 24 feb 2014, 18:10
av Beaver
Nexus skrev:Är airbagen på passagerar sidan urkopplad på rätt sätt ska inte airbaglampan lysa.
Ska du göra en kabelhärva till felcodsläsare??? Annars skulle jag nog rekommendera byta tändspole på cylinder 1.
Til regskylten är det vanliga 5W W2,1x9,5d.

Vill du ha lite roligare reg lampor fungerar Biltemas 421940
http://www.biltema.se/sv/Bil---MC/Bilre ... -V-421922/
Okej så det ska väl bara att montera ihop kontakterna igen + urkopplat batteri? Sen så fick jag bekräftat att det finns gnista på cylinder 1, så jag vet inte riktigt vad jag ska kolla efter nu! Jo ska köpa dom lamporna tror jag!

Re: Lite saker på volvo v70

Postat: mån 24 feb 2014, 18:58
av Lucif3r
Gnista kan det väl finnas, frågan är om den gnistar när den ska, samt tillräckligt mycket?

Re: Lite saker på volvo v70

Postat: mån 24 feb 2014, 20:19
av Nexus
Normalt sätt drar man inte bara ur sladden för koppla ur airbagen utan ersätter med ett motstånd eller så för slippa ha lampan lysa. Lampan måste släckas med instrument.

Re: Lite saker på volvo v70

Postat: mån 24 feb 2014, 21:11
av Lucif3r
Om jag inte missminner mig så rycker man bara kabeln, dvs så SRS lampan lyser, så är hela SRS-systemet urkopplat - dvs bältessträckare och rattkudden också, samt sidokudden i ditt fall då du har en -99a.

Re: Lite saker på volvo v70

Postat: tis 25 feb 2014, 08:46
av Beaver
Nexus skrev:Normalt sätt drar man inte bara ur sladden för koppla ur airbagen utan ersätter med ett motstånd eller så för slippa ha lampan lysa. Lampan måste släckas med instrument.
har tillgång till vida så det är ingen fara, bara att jag inte vill få en käftsmäll av airbagen :D okej så det kan vara misständningar helt enkelt? vad bör jag kolla då? såg att en bil på motorhärvan var skavd, så jag bytte den biten!

Re: Lite saker på volvo v70

Postat: tis 25 feb 2014, 17:10
av BjarneJ
Det finns en speciell sats för urkoppling av SRS- enheten att köpa vid Volvo. Tänk även på att en urkopplat airbag ska registreras i bilen handlingar vid transportstyrelsen. Inte så mycket för din egen skull utan mera för ev. framtida ägare.

Re: Lite saker på volvo v70

Postat: fre 28 feb 2014, 09:33
av Beaver
BjarneJ skrev:Det finns en speciell sats för urkoppling av SRS- enheten att köpa vid Volvo. Tänk även på att en urkopplat airbag ska registreras i bilen handlingar vid transportstyrelsen. Inte så mycket för din egen skull utan mera för ev. framtida ägare.
airbagen var tydligen inte urkopplad, det var någon som hade tummen mitt i handen som skulle lyfta instrumentpanelen, så han hade ryckt sönder kontaktstycket när han skulle lyfta den. men jag komptestade 1ans cylinder och det var inte så lovande, vet inte riktigt vad jag ska göra härnäst, jag ska fixa så min bil går ordentligt (skiter i kostnader, en förstabil har ett sentimentalt värde :mrgreen: ) om det är för illa så tror jag att jag sätter i en överladdad motor, men i så fall undrar jag om det är jobbigt med tanke på att det är en bi fuel (att sätta i motor osv är ingen fara, det har jag många kompisar som kan hjälpa mig med) det måste ju bli jobbigt att regga från bi fuel till typ r motor eller t5? vad behövs bytas i sådana fall? är det bara bromsar eller är det mer?