Sida 1 av 2

b230e startar men dör.

Postat: fre 08 nov 2013, 16:45
av tvedberg1
hej har en volvo 740 som gick när jag köpte den åkte ca 7 mil hem med den och när jag kom hem så var den ingen tomgång fast det var det när jag köpte den. men sen några dagar senare så blev den svårtstartad och ryckte hoppa fram mycket.. och det visade sig vara soppa pumpen i tanken som hade gått sönder bytte den och filtret under bilen nu startar den direkt och varvet går upp på 2000varv och sedan faller ner för att dö går att hålla den lite. det jag gjort är:

kamrem står rätt.
soppafilter
alla pumpar går kommer fram soppa fint.
bälgen under insuget ser mjuk och fin ut och sitter fast bra.

har tänkt kollat så de kommer bensin ur spridarna kan man ta bort en spridare och koppla bort tändningen och hålla tumme för hålet där spridarna ska vara och kolla om det kommer bensin ur den? mvh Love.

Re: b230e startar men dör.

Postat: fre 08 nov 2013, 18:18
av sicnarf
Jag tycker synd om dig. Kommer ihåg att du hade problem med pumpen med din nyköpta 740. Nu har du fått detta problem efter pumpbytet. Men har du monterat pumpen rätt? Byt spridarrelä på kylvätskkebehållaren. Kolla efter läckor,slang sprickor,lösa luftslangar,tryck till tändkablarna ordentligt, etc.
Gör rent tomgångsmotorn och spjällhuset. Kolla i infotråden högst upp här hur man gör.

Re: b230e startar men dör.

Postat: fre 08 nov 2013, 18:29
av tvedberg1
sicnarf skrev:Jag tycker synd om dig. Kommer ihåg att du hade problem med pumpen med din nyköpta 740. Nu har du fått detta problem efter pumpbytet. Men har du monterat pumpen rätt? Byt spridarrelä på kylvätskkebehållaren. Kolla efter läckor,slang sprickor,lösa luftslangar,tryck till tändkablarna ordentligt, etc.
Gör rent tomgångsmotorn och spjällhuset. Kolla i infotråden högst upp här hur man gör.
ja köpte fan bilfan för 9000tusen då borde ju bil fan funka men nej. ja pumpen borde vara monterad rätt för det kmr soppa ur den. spridarrelä på kylarvätskebehållaren har ja inte sätt nåt? har kollat alla slangar ser ok ut har ryckt ialla och tryck i dom har testat byta tändkablar utan framgång.
ska kolla på tomgångsmotorn.

Re: b230e startar men dör.

Postat: fre 08 nov 2013, 18:53
av sicnarf
Gav du 9000 kr för en 740 som gick sönder när du kom hem? Du borde ha fått en bil som gick som "ny".
Vad har du för årsmodell? Fyll på med lite bensin i tanken även om mätaren visar halv eller full tank. Dessa mätare visar alltid fel. Ibland är det så enkelt som så. Fyll på med 10-15 liter till. Testa sedan med ny tändmodul,bränslerelä och spridar relä om inte det hjälpte med extra bensinen. Ibland kan det vara glapp i bränslerelät som funkar ibland och inte ibland.

Re: b230e startar men dör.

Postat: fre 08 nov 2013, 18:56
av jaka
Hej!
Låter som "tomgångsmotorn" inte funkar!
Tomgångsmotorn sitter under insuget på B230F motorn, antar att den sitter där på e-versionen också!?

Re: b230e startar men dör.

Postat: fre 08 nov 2013, 18:58
av tvedberg1
sicnarf skrev:Gav du 9000 kr för en 740 som gick sönder när du kom hem? Du borde ha fått en bil som gick som "ny".
Vad har du för årsmodell? Fyll på med lite bensin i tanken även om mätaren visar halv eller full tank. Dessa mätare visar alltid fel. Ibland är det så enkelt som så. Fyll på med 10-15 liter till. Testa sedan med ny tändmodul,bränslerelä och spridar relä om inte det hjälpte med extra bensinen.
aa 9000 gav jag men den är rätt fin inte en rost fläck på karossen och inte mkt under heller. det är en sent utagen november 87. jag har runt 10l i nu och har bytt tändmodul, vart sitter ska testa med nytt bränsle relä och spridarrelä

Re: b230e startar men dör.

Postat: fre 08 nov 2013, 18:58
av tvedberg1
jaka skrev:Hej!
Låter som "tomgångsmotorn" inte funkar!
Tomgångsmotorn sitter under insuget på B230F motorn, antar att den sitter där på e-versionen också!?
får ta bort den och kolla på den.

Re: b230e startar men dör.

Postat: fre 08 nov 2013, 18:59
av sicnarf
http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... 16#p419116
http://www.jagrullar.se/forum/images/fa ... cering.jpg
10 liter bensin är för lite. Fyll på med minst 20 till,för ibland kan en av pumparna vara dålig. Funkar pumpen under förarsätet?
Spridar relä ser ut så. http://www.bildelsbasen.se/?link=item&c ... d=22044537
Har du inte en sån på kyl behålaren? Leta runt i motorutrymmet,finns nånstans.
Du ska också ringa och snacka med gamle ägaren tycker jag då du fick fel på den direkt när du kom hem.
Se vad han har att säga,speciellt då du gav så mycket för den.

Re: b230e startar men dör.

Postat: lör 09 nov 2013, 14:44
av päpplet
Finns inget spridarrelä på mekaniska spridare :roll: Finns inte heller någon tomgångsmotor på E-motorn.

Som du beskriver så betedde sig min isbil när bälgen släppte så den sög stora mängder tjuvluft. Att den startar och dör är kallstartsventilen som pytsar i lite soppa så troligen lyfter inte mätskivan och släpper fram soppa till spridarna eller så har du satt tryck och returslang fel på tankarmaturen fel när du bytte soppapump.
Prova och ta ur en spridare (det räcker med en för samtliga spridare flödar hela tiden utan pulser som på elektriskt styrda spridare) och plocka sen bort bälgen under insuget och känn om mätskivan kan röra sig fritt. Har du tjuvkopplat bränslepumparna och lyfter på mätskivan ska det börja spruta bensin ur spridarna.

Kommer det bensin och mätskivan går fritt och inte kärvar (passa gärna på och tvätta rent mätskivan och byt o-ringarna runt spridarna som nästan alltid är torkade och dåliga) så måste du ha en stor läcka mellan mätskiva och motor som gör att motorn hellre suger in luften därifrån än genom mätskivan.

Re: b230e startar men dör.

Postat: mån 11 nov 2013, 19:20
av tvedberg1
hej har kollat om det kommer bensin till sprdarna och det gör det inte stoppa ner en trasa i hålen till spridarna så den inte skulle dra tjv luft. båda pumarna går och det kommer fram soppa till motorn. men den startar ju en kort stund ca 2sek och går upp till 2000varv går den på kallstarten då? vet nån vad det kan vara för nåt som är dåligt om det inte kommer nån bensin till spridarna? Mvh