Sida 1 av 2
Blyersättning i 86:a??
Postat: ons 30 okt 2013, 19:03
av RMH
Brorsan har skaffat sig en 740 från 1986 med B230e. Tillskillnad från min -88 är hans tanklock rött och det står ingenting om blyfri bensin någonstans. Borde han köra med blyersättning?
Re: Blyersättning i 86:a??
Postat: ons 30 okt 2013, 19:35
av rid54
Troligen finns det typ 10.528 olika uppfattningar om detta. Jag kan bara säga, att min erfarenhet av att köra diverse gamla motorer på blyfri 95 är god. Funkar utmärkt, så länge de kan klara av oktantalet. Det enda problem jag sett avhandlas på en intresssant nivå (alltså inte bara tyckande och rykten) är mikrosvetsning mellan ventiltallrik och ventilsäte, under vissa speciella driftföthållanden och det kan -tydligen- minskas med någon form av blyersättning. Om man är mycket rädd om motorn och kör mycket på det sättet (hög belastning, rätt höga varv) bör man kanske forska vidare i frågan om blyersättning, annars tanka och köra. Troligen fins det någonstans volvoexpertis som kan just den motorn, men jag lämnar ändå denna kommentar.
Re: Blyersättning i 86:a??
Postat: ons 30 okt 2013, 20:25
av Rådlös
Behovet av blyersättning är betydligt överdrivet. Det kan man läsa här:
http://www.detomaso.nu/pdf/blyers.pdf
Rid54:Är det möjligen denna rapporten du har läst?
Man trodde länge att det behövdes blyersättning, men det har visat sig att det går alldeles utmärkt att köra på bf 95. Och det har det gjort under hela tiden ända sedan B21 kom. T.o.m gamla B18/B20 går lika bra på bf 95 om man inte skall köra tävling eller liknande. Men då väljer man nog en modernare motor. För den som har en B18/B20 och vill gardera sig till 100% går det att blyfrikonvertera topplocken. Men det är som sagt, lite i överkant.
Re: Blyersättning i 86:a??
Postat: tor 31 okt 2013, 08:19
av rid54
Det var den jag tänkte på. Jag menade inte att den är "sann", men den baserade sig ändå på lite undersökningar och inte på "magkänsla". Att köra B18/B20/B30 på blyfritt har jag provat, no problemo... :D
Re: Blyersättning i 86:a??
Postat: tor 31 okt 2013, 08:47
av Kompe
Tyckte jag hörde nått om ett högre energi innehåll om man körde blyat? :roll:
Re: Blyersättning i 86:a??
Postat: tor 31 okt 2013, 10:15
av lennarte
rid54 skrev:Att köra B18/B20/B30 på blyfritt har jag provat, no problemo...
Farsans gamla 144 -72 gick i många år på blyfritt. Dom sista åren körde jag på etanol (E85). Det blir lägre förbränningstemperatur med E85, det skonar ventiler och säten. Upp till c:a 50 - 50 räcker det att köra på choke. Jag gjorde en hylsa som passade i förgasaren (i stället för choke) och körde 100% E85. Under 0° behövdes det startgas, annars gick det att köra på vintern också.
Mvh
Lennart
Re: Blyersättning i 86:a??
Postat: tor 31 okt 2013, 18:05
av RMH
Intressant, det kanske är lugnt då. Men bilen i fråga är i väldigt fint skick och välskött, så det känns ju ändå nödvändigt att fundera över detta.
Re: Blyersättning i 86:a??
Postat: tor 31 okt 2013, 18:20
av NilsO
Är inte B230E och B230F exakt samma motor med olika bränsle- och tändsystem?
Re: Blyersättning i 86:a??
Postat: tor 31 okt 2013, 18:40
av rid54
Kompe skrev:Tyckte jag hörde nått om ett högre energi innehåll om man körde blyat? :roll:
Enl wikipedia så söderdelades tetraetylbly-tillsatsen i bly och "brännbara etylradikaler". Frågan är ju då om dessa etylradikaler är mer energirika än motsvarande mängd bensin, annars blir det ingen vinst. Tillsatsen gjordes för att minska knackningsrisken. Eländet med att ha bly överallt i atmosfären är skönt att vara av med.
Re: Blyersättning i 86:a??
Postat: tor 31 okt 2013, 22:31
av päpplet
Anledningen till att det satt röda och gröna tanklock var att de utan kat gick att köra på både blyad och oblyad bensin medans de med grönt lock (och en strypning i tankröret som gjorde att handtaget från den blyade pumpen inte gick i hålet) satt på katalysatorbilar som absolut inte får köras på blyad bensin då katalysatorn tar skada av det