Sida 1 av 1

Hastighetsmätare ur funktion - volvo 940 -91

Postat: mån 07 okt 2013, 20:57
av pellem
Ja hastighetsmätaren vill inte funka längre på min , då den hoppar lite ibland men sen lägger den bara av. Skulle behöva hjälp med att veta vad som är felet och hur mycke de kan kosta att laga! har läst lite och kollat lite men inte fått nå riktigt svar än! Tacksam för svar :D

Re: Hastighetsmätare ur funktion - volvo 940 -91

Postat: mån 07 okt 2013, 21:44
av Nicolai
Fungerar väg- och trippmätarna fortfarande? Det finns ett typfel som ofta drabbar 740, och (förmodar jag) även 940, med en dålig lödning i mätaren. Hastighetsmätaren glappar medan vägmätaren fortfarande rullar på. Mätaren måste i så fall demonteras, men jag kan tyvärr inte säga exakt hur man gör. När detta hände på min gamla 740 köpte jag en omlödd utbytesmätare på Blocket. Mätare direkt från skroten riskerar att ha samma problem.

Re: Hastighetsmätare ur funktion - volvo 940 -91

Postat: mån 07 okt 2013, 21:47
av sicnarf

Re: Hastighetsmätare ur funktion - volvo 940 -91

Postat: tis 08 okt 2013, 17:13
av fixarfigge
hadde ja på min me.. det var kallödningar på "kretskortet" bakom instumenten.
lätta att se. då vissa ärjat ordentligt
var försiktig när du löder så plasten inte smälter

Re: Hastighetsmätare ur funktion - volvo 940 -91

Postat: tis 08 okt 2013, 17:20
av sicnarf
http://www.smithimage.com/~fassan/Bil-E ... bilder.pdf
Om du vill löda så har du lite info här.

Re: Hastighetsmätare ur funktion - volvo 940 -91

Postat: fre 18 okt 2013, 23:57
av ByF
sicnarf skrev:http://www.smithimage.com/~fassan/Bil-E ... bilder.pdf
Om du vill löda så har du lite info här.
Du som gjort denna pdf ... du é ganska bra asså.

Min hastighetsmätare har strulat i 1½ år c.a nu, gick igenom besiktningen förra året på lite tur. Vet inte hur det går i år, för trippmätaren har inte rört sig en meter sen dess.

Nån som vet om felet går fastställa på detta:
1) Första som hände var att hastighetsmätaren började glappa, funka ibland, ibland inte. Trippmätaren gick när hastighetsmätaren gick.
2) Nästa sak som hände var att trippmätaren slutade fungera helt, och mätaren glappade till och från.

Vad tror ni? Bör man köpa en ny mätare av han på blocketlänken ovan, eller kan det gå laga själv (jag har lödkolv)? Måste det vara mätaren? Jag såg något annat förslag på att det skulle vara sladden till givaren på bakaxeln, nån hade lagat genom rengöring där. Fast jag fick inte bort min där, de va för trångt å jag är dålig.

EDIT: Min bil är en Volvo 940 aut. kombi -92