Sida 1 av 1
Styrleder Biltema?
Postat: ons 25 sep 2013, 17:12
av Megachef
Är det bara skit eller funkar dom bra?
Gäller yttre fram hö/vä, 945:a -95
Re: Styrleder Biltema?
Postat: ons 25 sep 2013, 17:36
av robinmoppe
Dom har funkat bra för min del i alla fall.
Re: Styrleder Biltema?
Postat: ons 25 sep 2013, 18:26
av Megachef
Någon mer som har erfarenhet av dessa?
Re: Styrleder Biltema?
Postat: ons 25 sep 2013, 19:27
av päpplet
Det enda jag har att påpeka är väl att det mesta i reservdelsväg med gummitätningar som biltema säljer är att gummit torkar sönder väldigt fort. Sist jag köpte original kostade dom 300kr styck
Re: Styrleder Biltema?
Postat: ons 25 sep 2013, 19:32
av TourettesGuy
Köp på Skruvat.se, bara hämta 2 dar senare i mataffären, handlat mkt där och aldrig fått nåt skit.
http://www.skruvat.se/Styrled-P10719.aspx
Re: Styrleder Biltema?
Postat: ons 25 sep 2013, 20:00
av lennarte
Jag bytte alla gummibussningar i hela framvagnen (även dom korta stagen) för några år sedan och fick en helt ny bil. Nedre inre bussningar i bärarmarna höll bara en besiktning. Fick byta igen efter 2 år. Vulkningen var inte värd namnet, köpte nya och satte i. Bytte i fjor igen, nu köpte jag på AD-Center, mer än dubbelt så dyra. Ska besiktiga om 14 dagar. Dom andra gummina har hållit bra. Har även köpt styrleder på Biltema, inga problem.
edit: Jag glömde visst skriva att jag köpte allt på Biltema, det var därför jag skrev om det.
Mvh
Lennart
Re: Styrleder Biltema?
Postat: ons 25 sep 2013, 20:06
av Megachef
Jag har läst att gummit torkar. Detta är en extra bil vi har som jag vill lägga minsta möjliga summa på. Men om biltemas styrleder är att kasta pengarna i sjön betalar jag gärna mer än det dubbla. Men om dom funkar i 5000-10000 mil så spelar det mig ingen roll. Så någon som verkligen vet vad som bör köpas som har lust att yttra sig?
Re: Styrleder Biltema?
Postat: ons 25 sep 2013, 20:23
av sicnarf
Köp Biltemas. Har haft mina i 6 år och klarat bes utan problem.
Re: Styrleder Biltema?
Postat: ons 25 sep 2013, 20:41
av Megachef
Tack sicnarf!
Re: Styrleder Biltema?
Postat: ons 25 sep 2013, 23:34
av Nexus
styrleder är ju en förbrukningsvara. Därav jag hade valt biltema, de håller varken sämre eller bättre än mekonomen/ad-center mm bara priset som är 3 dubbelt på andra ställen :arrow: