Sida 1 av 1

740 Varningslampor för handbroms och felaktig bromskrets mm

Postat: ons 02 aug 2006, 18:51
av mifran
Hej!

Jag har ett konstigt fel i min 740 från 1987.
Det började med att lampan för trasig lampa lyste då flera lampor varit sönder, men sedan så släcktes den lampan samtidigt som man drog i handbromsen och lampan för att handbromsen tändes till kort och så slocknar alla lampor.
I läge ii på tädningen innan man startar motorn lyser numer inte någon av felaktig bromskrets, handbroms och trasig lampa och enligt ett kopplingschema verkar det som ljust de lamporna hör ihop på något sätt.
Vad kan felet vara? Det börjar som sagt var med att lamporna fungerade tills man drog i handbromsen, nu fungerar inget, detta kom efter att jag justerade handbromsen och därmed monterade bort mittkonsolen.

Postat: ons 02 aug 2006, 20:45
av Addekarlsson
Se över alla kablar och kontakter där i mottkonsolen. Antagligen har du lyckats fippla med nån jordkabel, eller ansluta nån kabel fel. Låter onekligen som ett klockrent jordfel för mig i alla fall.

MVh/ Adde