Sida 1 av 1

Ljusknapp till Volvo 745 -86 konstrar

Postat: tis 09 apr 2013, 22:01
av stusshyttan
Ljusknappen funkade först normalt (ständigt till höger och styrd av nyckeln). Sedan slockande den funktionen men halv/helljus funkade om man vred knappen till VÄNSTER! Därefter pajade också den funktionen och nu funkar ljuset bara när knappen står i mitten, och då måste man komma ihåg att stänga av ljuset. VAD ÄR DETTA?

Ljusknapp till Volvo 745 -86 konstrar

Postat: tis 09 apr 2013, 22:13
av Ravi
Testa och byt ljus omkopplare kanske :)

Re: Ljusknapp till Volvo 745 -86 konstrar

Postat: ons 10 apr 2013, 07:12
av lennarte
stusshyttan skrev:Ljusknappen funkade först normalt (ständigt till höger och styrd av nyckeln). Sedan slockande den funktionen men halv/helljus funkade om man vred knappen till VÄNSTER! Därefter pajade också den funktionen och nu funkar ljuset bara när knappen står i mitten, och då måste man komma ihåg att stänga av ljuset. VAD ÄR DETTA?
Kolla säkringarna. Det är olika säkringar till dom olika funktionerna

Mvh
Lennart

Re: Ljusknapp till Volvo 745 -86 konstrar

Postat: tor 11 apr 2013, 22:15
av päpplet
Byt ljusvred, min fick också en lättare kortslutning en gång och gjorde så all el i bilen fungerade även på radioläget på tändningslåset :lol: