Sida 1 av 2
940 laddar ej samt laddlampa lyser ej
Postat: tis 05 mar 2013, 22:42
av berrabus
Hej,
Har letat runt lite och hittat en del trådar om detta men behöver ytterligare råd.
Frugan blev ståendes utan ström igår och efter hembogsering och borttagande av laddregulatorn såg ett av kolen ut att vara för slitet.
Bytte hela regulatorn idag men mäter jag över batteriet är det inte mer än ca 12V och det vandrar sakta neråt. Dvs generatorn laddar inte batteriet.
Har läst mig till att laddlampan måste funka för att laddningen skall fungera. Tex denna tråd
http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... 15&t=85261
Har fått laddalmapn attt lysa ett par ggr men oftast lyser den ej. Dvs lampan är hel men verkar vara ngt annat som glappar.
Tagit bort instrumenthuset och med tändningen på hoppade ett flertal lampor igång samtidigt som laddlampan. Startar jag bilen, stänger av och vrider på tändningen är de släckta. Fick för mig att de hoppade igång då jag var o pillade på baksidan av instrumenthuset men får nu inte igång dem igen.
De lampor som funkar är lambda, helljus, oljetryck och spolarvätska. Tror inte det var fler.
Inga kablar ser skadade ut.
Är det någon jordning eller liknande på kretskortet som är "standardfel" eller tips på vad annat jag kan kolla efter?
Re: 940 laddar ej samt laddlampa lyser ej
Postat: ons 06 mar 2013, 07:23
av berrabus
Kom på att jag måste nog kommit åt ngt så att det skickades in spänning till alla eller ngt eftersom tx handbromslampan lyste fast handbromsen inte är åtdragen.
Om det är ngt med generatorn, kan det göra så att laddlampan inte lyser med tändningen på men motorn ej startad?
Re: 940 laddar ej samt laddlampa lyser ej
Postat: ons 06 mar 2013, 08:05
av NilsO
Hej,
om du fått laddningslampan att fungera genom att ta ut instrumenthuset är det antagligen glapp där någonstans. Jag vet inte om det finns några standardställen – man får leta från laddningslampan och bakåt. Om du skriver vilken årsmodell det är kanske jag kan komma med något förslag (det finns ett par olika varianter av instrumenthus på 940).
Det är kopplat så att när laddningslampan lyser tänds alltid lamporna för handbroms, bromskrets, trasig glödlampa och spolarvätska samtidigt. Så att handbromslampan tändes var som det skulle.
Ett sätt att kolla om felet ligger i generatorn eller i instrumenthuset är att lossa kontakten med den tunna ledningen på generatorn ("D+") och ansluta den till jord istället. Om inte laddningslampan då tänds när man slår på tändningen finns det ett glapp i instrumenthuset eller liknande.
Mvh
Re: 940 laddar ej samt laddlampa lyser ej
Postat: ons 06 mar 2013, 08:13
av umekille
Mät strömmen direkt på snurrande generator så ser du om den ger någe.
Mäter du via batteriet får du bara batteriets ström.
Re: 940 laddar ej samt laddlampa lyser ej
Postat: ons 06 mar 2013, 15:34
av berrabus
Problemet löst.
Bytte generator och nu funkar laddningen samt ladlampan lyser som den skall.
Re: 940 laddar ej samt laddlampa lyser ej
Postat: sön 10 mar 2013, 22:10
av berrabus
Problemet EJ löst. Funkade ett par dagar och sedan är det likadant
Symptom:
Då tändningen vrids på lyser enbart oljetrycklampan och lambdalampan.
Då bilen startas lyser laddlampa, glödlampa trasig, handbroms och bromsvarning svagt (flimmrar lite) och de lyser starkare med ökat varvtal.
Vad har gjorts:
Bytte laddregulatorn på original generator, ingen skillnad.
Bytte hela generator (till en begagnad) och den laddade som den skulle igen.
Nu idag har den slutat ladda.
Har mätt direkt på generatorn och mäter 11.6v.
Om jag jordar den tunna ledningen på generatorn lyser "alla" lamporna i instrumentpanelen.
För mig låter det som generatorn men ändå lite långsökt eftersom det bytts. Kan det vara något annat iom att lamporna lyser som de skall när lilla tråden jordas?
Re: 940 laddar ej samt laddlampa lyser ej
Postat: sön 10 mar 2013, 23:30
av sicnarf
Skruva loss laddregulatorn och kolla. Dina kol kan vara slut på den begagnade generatorn. Köp ny på Biltema för 109 kr. Är kolen hela så känn på släpringarna inne i generatorn med fingret när du tagit bort laddregulatorn. Är ringarna grova så är generatorn kass.
Re: 940 laddar ej samt laddlampa lyser ej
Postat: mån 11 mar 2013, 06:58
av berrabus
sicnarf skrev:Skruva loss laddregulatorn och kolla. Dina kol kan vara slut på den begagnade generatorn. Köp ny på Biltema för 109 kr. Är kolen hela så känn på släpringarna inne i generatorn med fingret när du tagit bort laddregulatorn. Är ringarna grova så är generatorn kass.
Skall jag tolka detta som att det måste vara ngt med generatorn?
Re: 940 laddar ej samt laddlampa lyser ej
Postat: mån 11 mar 2013, 07:48
av sicnarf
Bak på generatorn sitter detta laddregulator.
http://www.biltema.se/sv/Bil---MC/Bilre ... -63311009/ Skruva loss och titta. Det tar 5 minuter. Är det ok så kolla med fingret innanför i hålet på släpringarna.
Re: 940 laddar ej samt laddlampa lyser ej
Postat: tor 14 mar 2013, 14:26
av Henry
Gör en snabbkoppling från batteri plus via en 5 Watts glödlampa och anslut till generatorn på den plats där den tunna tråden kommer till generatorn. Glödlampan ska du lysa om det är kontakt i generatorns kol samt om du startar så ska lampan slockna och generatorna ladda. Egentligen är det samma funktion med 5 watts lampan som laddlampan på instrumentpanelen har...