Sida 1 av 1
fel ta bort
Postat: sön 23 dec 2012, 19:21
av erikhedlund
fel ta bort
Re: VOLVO 744-88a GL får ej någon gnista " hjälp"
Postat: sön 23 dec 2012, 20:31
av Rådlös
Om du har LH 2.2 som mycket talar för, så sitter det en hallgivare i fördelaren.
Lite långsökt, men man kanske kan tänka sig att något i elektroniken har blivit skadat när du inte hade någon jord. Pröva med en annan tändmodul och styrdator som du t.ex hittar på skroten. OBS! det skall vara samma detaljnummer på dom delar som du tar från skroten.
Re: VOLVO 744-88a GL får ej någon gnista " hjälp"
Postat: mån 24 dec 2012, 01:04
av erikhedlund
OKej. ska prova med det,
hört om att de kan vara nå relän till soppa pumpen osv , eller om inte den går så skickar den inte någon tänd signal. men det kanske bara är något osant jag läst.
Re: VOLVO 744-88a GL får ej någon gnista " hjälp"
Postat: mån 24 dec 2012, 07:50
av Rådlös
Njaaa, osant kanske är ett svävande ord. Om vevaxelgivaren eller i ditt fall hallgivaren är trasig eller uteblir av någon anledning, så fungerar inte resten. Endast starmotorn. Det är alltså den givaren (samma funktion på båda, men lite olika utförande) som ger signal till styrdatorn att det snurrar som det skall. Uteblir den signalen, så händer inte så mycket mer. Varken med tändning eller bränsle.
Det finns en enkel kontroll av den här givaren om man har varvräknare. Nålen kan "gunga till" om man kör startmotorn. Då fungerar givaren. Gör den inte det kan man börja mäta på den om det är dålig kontakt, avbrott etc. etc.
Bränslerelät är en vanlig felkälla, men då har man i alla fall gnista på tändstiften. Och då skall motorn kunna starta på startgas, men går bara några sekunder tills gasen är slut. Detta är symptomet på att bränsletillförseln är dålig eller helt borta.
Re: VOLVO 744-88a GL får ej någon gnista " hjälp"
Postat: mån 24 dec 2012, 23:25
av erikhedlund
l
Re: VOLVO 744-88a GL får ej någon gnista " hjälp"
Postat: ons 26 dec 2012, 20:53
av lillfolke
Jag skulle tippa på tändmodulen hade samma fel på en gammal bil dock ej volvo men bytte tändmodul och vred på nyckeln och bilen startade direkt.
Re: VOLVO 744-88a GL får ej någon gnista " hjälp"
Postat: ons 02 jan 2013, 21:59
av erikhedlund
lillfolke skrev:Jag skulle tippa på tändmodulen hade samma fel på en gammal bil dock ej volvo men bytte tändmodul och vred på nyckeln och bilen startade direkt.
Har provat bytt tändmodul funkar ej..
hjälp ?