Sida 1 av 1

Problem med vindrutetorkare 945 från 94

Postat: tor 20 dec 2012, 22:22
av andreas88
Hejsan alla kunniga.

Mina vindrutetorkare har nu börjat krångla riktigt ordentligt :x
Dom går bara på fullfart, inte på normal fart, inte intervall och inte heller vid spolning. :(
Märkte idag när jag skrapa rutorna och spaken stod på normal fart, när jag knackade till med isskrapan på torkararmen så gick dom igång på normal fart, men dom gick inte lätt, utan dom HACKADE sig upp och ner. När jag sen stängde av dom och skulle sätta igång dom igen var det likadant igen, gick igång när jag knacka till armarna.
Jag hade detta problemet för ett par månader sen, då drog jag en extra jordkabel från torkarmotorn till batteriet, men nu är det värre än den gången.

Så var ska man börja?
Finns det nåt "standardfel"?

Re: Problem med vindrutetorkare 945 från 94

Postat: fre 21 dec 2012, 19:29
av sicnarf
Det är nog mekanismen som kärvar. Ta och smörja upp lederna och länkaget på torkarna och motorn med nån oljespray och testa.

Re: Problem med vindrutetorkare 945 från 94

Postat: lör 22 dec 2012, 13:58
av andreas88
Märkte en intressant sak idag 8) det har varit riktigt j**la kallt inatt och då funkar torkarna på alla sätt, fast dom rycker fortfarande. Dock kom problemet tillbaka igen efter att bilen blivit riktigt varm igen. Ryckandet existerar inte på fullfart, men ska ändå smörja upp hela mekanismen.

Re: Problem med vindrutetorkare 945 från 94

Postat: lör 22 dec 2012, 19:33
av sicnarf
Ta loss torpedplåten och kolla på torkarmotorn. Ta loss länkaget och tryck ihop muttern med splines på. Det kan vara glapp där. Smörj sedan och dränk den med olja. Vatten kan ha kommit in och orsakat rost och skit. Det kan hjälpa med olja. Annars verkar det som att din torkarmotor är kass och fungerar bättre när det är kallt. Då är det bara att byta motor.

Re: Problem med vindrutetorkare 945 från 94

Postat: sön 23 dec 2012, 10:54
av andreas88
Ska plocka loss hela länkaget från bilen idag och dränka hela konstruktionen i olja. Dom med splines du skrev, det är väl där motorn sitter med mutter mot länkaget och ute vid varje torkararm?

Återkommer med resultat