Sida 1 av 1
Jag har dåligt tryck i kylarn
Postat: sön 25 nov 2012, 03:22
av Glidan
kall håller motorn trycket men varm sjunker det.Men jag behöver inte fylla mer vatten?Sedan i somras.Är det ngn av termostaterna.
Re: Jag har dåligt tryck i kylarn
Postat: sön 25 nov 2012, 08:48
av White
Du menar alltså att det är tryck i expansionskärlet när motorn är kall, men inte när den är varm?
Re: Jag har dåligt tryck i kylarn
Postat: sön 25 nov 2012, 09:35
av lennarte
Glidan skrev:kall håller motorn trycket men varm sjunker det.Men jag behöver inte fylla mer vatten?Sedan i somras.Är det ngn av termostaterna.
Menar du när du provtrycker den med en kylarprovare? Eller att "det pyser" när du öppnar locket när motorn är kall men inte varm? I det senare fallet är nog kylarlocket kass. Det kan ju lika gärna "pysa" lite för att det är undertryck i systemet.
Mvh
Lennart
Re: Jag har dåligt tryck i kylarn
Postat: sön 25 nov 2012, 09:40
av Rådlös
Lite svävande beskrivning. Vad menar du med tryck? Så länge motorn inte kokar är trycket i kylaren i storleksordningen under 1 Bar.
Termostaten har inget med tryck att göra. Det är en temperaturstyrd ventil som skall öppna vid ett visst gradtal. (Det finns olika gradtal t.ex 87° eller 92°)