Sida 1 av 1
Ruta förarsida byta
Postat: tis 20 nov 2012, 20:45
av Putten
Hallå.
Min ruta på förarsida beter sig märkligt. När man vevar ner så vevas bara ena sidan ner, och vevar man upp den så går den inte igen.
Kan det vara clipsen till rutan som är kass?
Isf, hur byter man dom?
Re: Ruta förarsida byta
Postat: tor 22 nov 2012, 15:33
av Jeppe940
Årsmodell?
Vanliga handvevar?
Borde i alla fall vara så att din ruta hålls fast av två "bultar" som går igenom skenan i underkant av rutan. För att bultarna inte ska åka ut, låses dom med ett clips på baksidan. Om ett clips släpper, kan bulten åka ut varpå bara ena sidan av rutan följer med när du vevar.
Bort med dörrsidan och in med handen, så känner du om det står rätt till eller inte.
Re: Ruta förarsida byta
Postat: tor 22 nov 2012, 17:23
av sicnarf
Ta bort handtaget,det sitter skruv under täckbrickan. Ta bort högtalaren. sen tar du bort clipsen under dörren som håller fast dörrens klädsel. Sen är det bara plocka ut dörr sidan och se vad som är felet innanför som du fått förklarat ovan.
Ruta förarsida byta
Postat: tor 22 nov 2012, 19:53
av Tungviktarn
Tror mer på att rutan släppt i sockeln.
Följer rutan med ner on du hjälper till ?
Re: Ruta förarsida byta
Postat: lör 24 nov 2012, 20:18
av Putten
Det är en 740 -88A
Och vanliga vevar.
Rutan följer med ner när man vevar ner den och den liksom åker ner mer på ena sidan. Och sen lär man hålla rutan med båda händerna samtidigt som en kompis vevar upp den för att den ska klicka i, i rätt spår. Så att säga, är dålig på att förklara. Kanske kan videofilma det om ni känner för det.
Ska ta och plocka bort dörrsidan någon dag och kolla det där!