Sida 1 av 1

Startproblem när bilen stått ett tag Volvo 940

Postat: tor 13 sep 2012, 15:46
av malexandersson
Hej! Är ny här på forumet och har problem med min 940 GL -92 b230FB

Startmotorn "slirar" eller låter illa när bilen inte varit igång på ett tag, startar väldigt lätt annars. har bytt startmotor till en "bättre begagnad" fast samma problem kvarstår. Har haft isär startmotorn, inga grader eller annat skumt har hittats, går kanonbra när man testar den via bilbatteri
Kransen ser fin ut.

Har spelat in en film där man hör hur den låter vid kallstart. ( kan behöva höja volymen något)
[youtube]
[/youtube]



MVH Marcus

Re: Startproblem när bilen stått ett tag Volvo 940

Postat: tor 13 sep 2012, 16:45
av SA4AQS
Du har jordfel någonstans.

Re: Startproblem när bilen stått ett tag Volvo 940

Postat: tor 13 sep 2012, 19:21
av dalldall
låter som startkransen på svänghjulet lossnat! fast då borde det inte gå alls, skumt.

Re: Startproblem när bilen stått ett tag Volvo 940

Postat: fre 14 sep 2012, 01:23
av gnestakalle
Defekt startmotor, kanske ett slirande bendixdrev. Kanske lite långsökt men ändå.

Mvh GK

Re: Startproblem när bilen stått ett tag Volvo 940

Postat: fre 14 sep 2012, 15:45
av rid54
Hej.

Jag tror inte Volvos starmotorer egentligen har bendixdrev, men jag kan blanda ihop benämningarna. På de här startmotorerna är det i alla fall en sorts manövermagnet ("solenoiden") som drar in startmotorns lilla kugghjul i startkransen och sedan kopplas själva drivströmmen på, med hjälp av en kontaktanordning på samma manövermagnet. För att inte startmotorn ska dras med upp i hysteriska varv när motorn tänder, finns ett sorts frihjul inbyggt, som skyddar startmotorn tills dess att startmotordrevet hunnit dras tillbaka.

(Den andra modellen, som jag tror är bendixdrev, har startmotordrevet på en hylsa, som "kastas" in mot kuggkransen när startmotorn drar igång genom en spiralformad styrning på startmotorns axel. En fjäder hjälper sedan till att trycka tillbaka drevet + hylsan när motorn startar.)

Det hörs inte så jättebra på min dator, men jag tror du behöver kolla om detta frihjul mår bra och dessutom bör du antagligen kontrollera startmotorns borstar (att de är fräscha och löper lätt i sina hållare, alla tryckfjädrar hela) och alla interna förbindningar. Vissa fel märks inte förrän startmotorn får full belastning och drar full ström, så de är inte lätta att hitta "på arbetsbänken".

Mvh
/RID