Sida 1 av 1

Igen!! [Bilen startar inte]

Postat: mån 19 jun 2006, 16:15
av usling
Nu har det hänt igen! Bilj....n startar när den är kall men inte när den blir varm. Jag bytte termotidgivaren och då gick den så fint så, men efter några dar så är det samma sak igen, felkod 2-3-2. Hur mycket dynamit behöver man för att spränga en 940 i molekyler? Måste jag förnedra mig och lämna in den på Volvoverkstaden? Någon som har ideer? Har bytt termotidgivare, tändlägesgivare och bränslepumpsrelä.
Med vansinniga hälsningar, Usling :evil:

Ändrade lite i topic, eftersom Igen!! inte är en vettig topic. :wink:

Mvh/
Addekarlsson
Moderator

Postat: mån 19 jun 2006, 16:28
av Perra N
Det kan vara ganska mycket. 232 betyder att den går fett och det kan vara luftmassemätare, lambdasond, insugsläcka, läckage vid kolkanistern m.m.
Har du kollat om insuget och dess slangar är täta?

Postat: mån 19 jun 2006, 16:56
av Rirojej
provat byta temp givare för styrbox??

Postat: tis 20 jun 2006, 14:51
av usling
Det är den tempgivaren som heter termotidgivare, så den är bytt. Jag ska ut och fortsätta söka. Var sitter kolkanistern?
Usling

Postat: tis 20 jun 2006, 15:06
av Rirojej
off topic: usling, du har PM ;)

Postat: tis 20 jun 2006, 18:58
av Addekarlsson
Kolkanistern är den stora svarta cylindriska behållaren du har fram i motorrummet. Du kan inte missa den. Går några små slangar till och från den.

Mvh/ Adde

Postat: sön 25 jun 2006, 16:10
av usling
Har hittat felet!! (hoppas jag)
Spridarreläet, ett av dom två som sitter på expansionkärlet. Nu startar bilen som den ska, både när den äe varm och kall. Dessutom börjar semestern imorron. Livet är underbart ibland. Hemskt många tack för all hjälp och goda råd.
Usling