Sida 1 av 1

945 satnnar och svårstartad ibland B230FB

Postat: fre 01 jun 2012, 02:03
av denkan
för en vecka sedan när jag va ute å körde med 945:an så dog motorn efter att ha körts ganska hårt på motorvägen, körde på startmotorn och den motorn starta utan att sucka.

nu inatt när jag hade tankat så starta motorn, gick en secund för att sen stanna, fick köra på startmotorn i ca 5 secunder mer än vanligt ( brukar annars vara lättstartad )

brukar alltid vänta X-antar secunder så pumparna får "gå färdigt" innan jag startar motorn men just dessa gångerna har jag inte hört nått från någon av dom.

nu är min fråga om det kan vara någon av soppa pumparna eller bränslereläet som håller på att ge upp?

har inte lagt ner tid på att felsöka själv pga att jag snart har besiktning på bilen och har viktigare saker att lägga tid på.

Re: 945 satnnar och svårstartad ibland B230FB

Postat: tor 07 jun 2012, 01:31
av denkan
ingen som vet?

Re: 945 satnnar och svårstartad ibland B230FB

Postat: sön 10 jun 2012, 17:11
av fangalid
kan vara bränslepumpen i tanken, lyssna i tanklocket om du hör ett surrande ljud från pumpen.

Re: 945 satnnar och svårstartad ibland B230FB

Postat: mån 11 jun 2012, 01:14
av denkan
fangalid skrev:kan vara bränslepumpen i tanken, lyssna i tanklocket om du hör ett surrande ljud från pumpen.
men man jag kolla detta även när allt fungerar ?

Re: 945 satnnar och svårstartad ibland B230FB

Postat: mån 11 jun 2012, 08:11
av fangalid
Ja det tycker jag du kan göra. Allt kan ju fungera även fast pumpen i tanken är död. Speciellt om du har mycket bensin i tanken.

Re: 945 satnnar och svårstartad ibland B230FB

Postat: mån 11 jun 2012, 13:48
av Najtrajder
Bränsle reläet!!!!! Har haft detta på både min ga:745a och i höstas på 945an. Samma symptom som du beskriver. Ta ut relät bakom askkoppen, sprätta och löd om på det lilla kretskortet, funkar geschwint.... Relät går så pass varmt att det till slut blir "kallödningar" med åren.
Sen är det väl så att på volvon så går inte soppapumparna förän du vrider på starten.

Re: 945 satnnar och svårstartad ibland B230FB

Postat: tor 14 jun 2012, 00:15
av denkan
okej. nja känns bättre å byta reläet. pumparna går när du vrider på tändningen