Sida 1 av 1

Volvo 940 -93 läcker olja in i kylväskan

Postat: tis 03 apr 2012, 17:55
av norton
Hej,,

Fick ett samtal från min nye bilmekaniker som hade konstaterat att det läckte in olja i kylarväskan... han föreslog bytte av toppackning med en nota på 7000kr. Han skulle egentligen bara byta en slang eller koppling för styrservon som hade läckt tom. mmmmm blev lite fundersam när han målade upp bilden av hur mina kylarslangar snabbt skulle gå åt skogen med påföljande läkage som följd. bilen går fantastiskt jämt o fint inga tecken på dödsryckningar. tänker inte låta han åtgärda det utan får väl ta en funderare o kolla upp själv hur mycket olja jag kan hitta i expansionskärlet. tacksam för feedback känner mig inte riktigt säker på att ha fått en seriös bild av läget. tydligen finns det mirakelmedel att hälla i kylaren som kan bota dylikt en bildelsförsäljare.

Re: Volvo 940 -93 läcker olja in i kylväskan

Postat: tis 03 apr 2012, 19:28
av sicnarf
Bars Leaks som finns på BDS.se tätar läckor i motorblock,topplock,motorpackningar och vattenpumpen.Jag har testat deras kyltätning och varit nöjd.

Re: Volvo 940 -93 läcker olja in i kylväskan

Postat: tis 03 apr 2012, 19:40
av White
Är toppackningen kass är det bara att byta, inga "mirakelmedel" i välden kan göra något åt en sådan sak. Det kommer bara bli värre
med tiden om du inte byter! En vanlig orsak är att det blivit ärggropar i toppen där packningen sedan går sönder och läcker, en
riktplaning på ett par tiondelar brukar vara nödvändig för att få bort detta.

Re: Volvo 940 -93 läcker olja in i kylväskan

Postat: tis 03 apr 2012, 19:57
av osla
bara byta toppacking. men att han vill ha 7000 kr för att byta den är ju överpris nå jävulst. tar inte många timmar att byta den packningen på den motorn, är riktigt simpelt

Re: Volvo 940 -93 läcker olja in i kylväskan

Postat: tis 03 apr 2012, 20:14
av White
Villken motor handlar det om? Att det troligen är en B230 förstår jag, men är det möjligen en turbo eller vanlig sugmotor?
Är det manuell eller automatlåda?

Volvo 940 -93 läcker olja in i kylväskan

Postat: tor 05 apr 2012, 16:00
av Ravi
Oj 7000:- det var väl lite att ta i

Re: Volvo 940 -93 läcker olja in i kylväskan

Postat: tor 05 apr 2012, 17:13
av emwtur
automatlåda ?
då kan det vara kylaren som läcker !