Sida 1 av 1

740 drar enorma mängder bensin

Postat: lör 11 feb 2012, 15:17
av förALLTIDvolvo
Hallå hallå!

Har en 740 -88 som drar sjukt mycket bensin, säkert närmare 3-4l/milen. :shock:
Jag köpte bilen i somras och har mest stått still fram till nu så har inte märkt detta innan. går normalt annars lite ryckig och ojämn kall bara.

Motorn är bytt av förra ägaren till en B230E ist för F motorn som satt i från början,

Jag har tänkt byta tändstift och luftfilter men har svårt att tänka mig att det skulle bli någon större skillnad. :???:

JAg har sökt lite men hittar inget om detta så jag hoppas någon har en idé. en tanke som slagit mig är att choken "hängt" sig på nåt sätt,
har inte så stor erfarenhet av dessa motorer så e tacksam för hjälp!

Re: 740 drar enorma mängder bensin

Postat: lör 11 feb 2012, 15:22
av rd350
Börja med att kolla co-halt. Hänger sig styrtrycksventil eller bränslehuvud kan det gå otroligt med bensin, dock brukar bilen gå dåligt då.

Re: 740 drar enorma mängder bensin

Postat: lör 11 feb 2012, 15:25
av rd350
Hur får du till det bytet föresten?? Med e-motorn kan du inte ha kat och katen får du inte plocka bort för besiktningen (inte ens på en 88a om den haft det från början)

Re: 740 drar enorma mängder bensin

Postat: lör 11 feb 2012, 15:38
av förALLTIDvolvo
Det luktar illa också innan den blivit varm men den ryker inte svart som jag tycker den borde göra.

katen e borta och det går bra eftersom den ska bli A-traktor så småningom

Var sitter ventilen och bränslehuvudet?