Sida 1 av 1

volvo 740 gl-89 startar ej HJÄLP

Postat: lör 31 dec 2011, 15:00
av viktorlindh
körde med bilen igår kväll och då gick den kanon, ställde den på natten och i morse då det var ca 8- ute så gick han bara på tre cylindrar, hade bråttom t jobbet så tog v70in och drog. när jag kom hem så testade jag och då gick han på 3 cylindrar första testet, sen starta han inte alls. tog han t garaget och koppla in motorvärmare och värmefläktar och testa och malde på och kanske tände till 2 gånger annars helt död. kollade då felkoder och det visade: 1-1-3 Insprutningsventil fel. kom även på då att kamremmen kanske kunde ha hoppat så söet där kåporna och skulle vrida vevaxeln till noll-läge , drog ett halvt varv sen smal remmen av;) och tog inte i speciellt hårt alltså:O kan de vart att den hoppat tror ni? mvh viktor OBS! kolalde felkoder på tändning men allt fungerade typ stybox osv :) .... snabba svar!!

Re: volvo 740 gl-89 startar ej HJÄLP

Postat: lör 31 dec 2011, 15:49
av gnestakalle
Eftersom kamremmen gått så är svaret uppenbart, byt remmen och gärna spännaren i samma veva och sen får vi se. Kan vara att remmen var nästan av så att den började hoppa på kuggen. Tur att det inte hände på "fel" ställe, alltså mitt ute på en öde landsväg.

Mvh GK

Re: volvo 740 gl-89 startar ej HJÄLP

Postat: sön 01 jan 2012, 05:35
av viktorlindh
får hoppas på detta jag med, men med tanke på felkoden, den kanske kommer i oställning då remmen ej är riktig?

Re: volvo 740 gl-89 startar ej HJÄLP

Postat: sön 01 jan 2012, 11:04
av gnestakalle
Kan vara vad man brukar kalla "avstörningsreläet för spridarna" eller "spridarrelä" och det sitter på expansionstanken och är vanligen svart. Detta relä brukar drabbas av dåliga lödningar så att öppna det och löda om lödningarna kan vara en god ide. Man bör även kolla nämnda reläs jordpunkt.

Mvh GK

P.S. Den korrekta benämningen för reläet lär vara "hjälprelä för spridarna".

Re: volvo 740 gl-89 startar ej HJÄLP

Postat: sön 01 jan 2012, 14:32
av viktorlindh
jag vet, varit ute för det på en annan 740, ska sätta på ny rem imorgon, och slipa jordningen till spridarrelät. ev byta det relät har 2 extra liggandes :)