Sida 1 av 1

945 ltt hoppar/rycker när turbon kommer

Postat: tor 29 sep 2011, 22:58
av Volvo745racing_
Hej. Har en 945a ltt som jag chippade idag med både bränsle och tändchip och jag skulle kunna ladda 0.8 med chippet men kommer jag över 0.5 i ladd så småhackar den, och om jag laddar lite till så håller man på att slå huvudet i rutan för då hoppar den fram. Bilen är helt original annars förutom en strypventil att styra laddet med ( en sån med en kula och en fjäder i) När bilen hackar och hoppar ligger laddet fortfarande stadigt.

Samma var det med originalchippet i. Om den laddade mer än 0.5 så hoppar den men tycker man borde kunna ladda 0.6 med en originalchip ias och man borde absolut det med ett trimchip.


Tacksam för svar. Simon :)

Re: 945 ltt hoppar/rycker när turbon kommer

Postat: fre 30 sep 2011, 08:14
av FXWG
Jag skulle tippa att din WG klocka är på upphällningen???? Prova att köra utan strypning,
går den bra.... Byt klocka! Turbomeck har en ställbar för 800 kr. Lycka till



Mvh/FXWG. :) :)

Re: 945 ltt hoppar/rycker när turbon kommer

Postat: fre 30 sep 2011, 09:07
av Volvo745racing_
FXWG skrev:Jag skulle tippa att din WG klocka är på upphällningen???? Prova att köra utan strypning,
går den bra.... Byt klocka! Turbomeck har en ställbar för 800 kr. Lycka till



Mvh/FXWG. :) :)
Du menar att köra utan slangen mellan turbon och wg? Så det blir obegränsat med ladd? Provade att göra det och han slog ifrån redan med 0.5 i ladd. det är konstigt för en fulltryckare laddar väl mer och det är samma turbo.

Re: 945 ltt hoppar/rycker när turbon kommer

Postat: fre 30 sep 2011, 14:15
av FXWG
Du menar att köra utan slangen mellan turbon och wg? Så det blir obegränsat med ladd? Provade att göra det och han slog ifrån redan med 0.5 i ladd. det är konstigt för en fulltryckare laddar väl mer och det är samma turbo.[/quote]

Nej, kör original.... Det är vad jag menar! sorry om jag uttrycker mej obegripligt


Mvh/Fxwg

Re: 945 ltt hoppar/rycker när turbon kommer

Postat: mån 03 okt 2011, 17:07
av JovEN
Spelar det någon roll vilken växel det är? Då min vibrerar vid fullt gaspådrag under 3000 rpm på 4/5:ans växel. Har fått höra att det beror på dubbelmasse svänghjulet