Sida 1 av 4

AC/ ECC ur funktion, kompressor vill inte gå igång *LÖST*

Postat: lör 30 jul 2011, 19:41
av maijken
Hej! Behöver experthjälp för att få igång AC på bilen.

Bil: 940 ftt -94 med ECC (finns automat-lägen på fläktstyrka och blåslägen)

Felkoder: får endast 1-1-1 dvs. inga fel (läser ut felkoder genom ECC-panelen)

Torkfiltret:
Provade att skruva bort plastlocket till någon ventil och tryck på den med en spik 1/2sekund, sprutade ut kylmedia med olja i över hela motorn.

AC-kompressor:
Magnetkopplingen till kompressorn snurrar med direkt när jag kopplade en kabel från +(batteriet) på den gröna kabeln till kompressorn. Det började låta/ pysa ifrån rören och jag fick iskall luft i kupén :D !
Jag tog bort kabeln från batteriet, mätte sedan på den kabel som går till kompressor och mellan jord, får 0V med bilen igång. Mäter jag mellan samma kabel till kompressor och till +(batteriet) får jag ca -12.5V.

Kan jag mäta om denna kabel till kompressor är hel, vart går den?

Lågtrycksgivare vid torkfiltret:
I givaren får jag 0ohm, dvs det ska finnas kylmedia i systemet.
I sladden/ kablaget får jag ingen spänning med bilen och AC igång, alltså 0V om jag mäter mellan kontakterna och kaross(jord).
Magnetkopplingen till AC-kompressorn snurrar inte med och jag byglar kontakten.

Högtrycksgivare framme vid kondensor/grillen:
0ohm, dvs. borde även här vara tryck i systemet.

ECC-panel:
Har skruvat ner panelen och gjort rent kretskortet, ser bra ut. Hittar dock inget relä på detta kretskort, som tydligen lödpunkterna kan bli dåliga på.

Behöver lite tips av er kunniga!

Re: AC/ ECC ur funktion, kompressor vill inte gå igång

Postat: sön 31 jul 2011, 07:59
av inkognito
om du får kompressorn att gå med direktström, så är det antingen någon av hög/lågtrycksgivarna som bryter, eller så har du nå fel på matningen fram till kompressorn. kollat säkring?

Re: AC/ ECC ur funktion, kompressor vill inte gå igång

Postat: sön 31 jul 2011, 11:27
av maijken
Japp magnetkopplingen nyper och snurrar med när jag kopplar direktström från batteri till den gröna kabeln på komressorn.
Jag har provat att bygla kablaget till lågtryksvakten men magnetkopplingen nyper inte, prova att bygla kablaget till högtryksvakten men magnetkopplingen nyper inte.
Vart sitter dessa säkringar/ relä till till ECC? Alla säkringar ovan askkoppen verkar hela!

Re: AC/ ECC ur funktion, kompressor vill inte gå igång

Postat: sön 31 jul 2011, 11:47
av I.H.P
Om inte jag har helt fel så sitter relä och säkring iaf på 965-92 bakom passagerarsidans yttre kickpanel, finns en liten lucka som man kan komma åt att titta genom.
//Björn

Re: AC/ ECC ur funktion, kompressor vill inte gå igång

Postat: sön 31 jul 2011, 12:29
av maijken
Okej, ska försöka leta på säkring och relä vid kickpanelen.
Kan tillägga att min yttertemp. mätare visar -188 grader på instrumentpanelen nedre vänstra hörn (lcd grå-svart), samt lyser det rött (varnar för halka)? Har försökt att leta efter denna givare under kofångaren, men ser endast 1st tuta med 2st kablar till sig.
Hur ser givaren ut? Vart bör den sitta?

Re: AC/ ECC ur funktion, kompressor vill inte gå igång

Postat: sön 31 jul 2011, 13:14
av emwtur
AC - lägger upp ett schema på
ftp://ftp.densomlever.se/bilder/volvo_940__1995_ac.pdf
lågtryckskontakten sitter på torkfiltret,
högtryckskontakten sitter på kondensorn - lossa grillen så ser du den !

när du ändå har loss grillen så leta reda på givaren till yttertempmätaren - den sitter innanför grillen på plasten under i framändan !
- min hade samma symptom när jag hade avbrott i kablarna till sensorn !!
/emwtur

Re: AC/ ECC ur funktion, kompressor vill inte gå igång

Postat: sön 31 jul 2011, 13:25
av maijken
Kommer inte åt pdf:en du länkar till, får upp en login-ruta.

Min tempgivare är borttagen (eller omplacerad), nu ser jag hålet där den ska vara monterad innanför grillen i nedre högra kanten.. Provar att köpa en ny tempgivare och hoppas på att kablaget till denna fortfarande är kvar på bilen..

Re: AC/ ECC ur funktion, kompressor vill inte gå igång

Postat: sön 31 jul 2011, 13:57
av emwtur
maijken skrev:Kommer inte åt pdf:en du länkar till, får upp en login-ruta.
http://www.densomlever.se/bilder/volvo_940__1995_ac.pdf
maijken skrev: Min tempgivare är borttagen (eller omplacerad), nu ser jag hålet där den ska vara monterad innanför grillen i nedre högra kanten.. Provar att köpa en ny tempgivare och hoppas på att kablaget till denna fortfarande är kvar på bilen..
kolla att du hittar en kontakt likadan som den till
ABS sensorerna i skärmen , tempgivaren på motorn etc
två runda stift i en kontakt som ser ut som ett "D"

/emwtur

Re: AC/ ECC ur funktion, kompressor vill inte gå igång

Postat: sön 31 jul 2011, 15:03
av I.H.P
Yttertempgivaren har ingen koppling till ECC.
//Björn

Re: AC/ ECC ur funktion, kompressor vill inte gå igång

Postat: sön 31 jul 2011, 15:19
av maijken
emwtur: Hittar precis som du säger en d-formad kontakt hona 2-stift (lika som abs-sensor kontakten) precis vid batteriet. Det sitter inget kopplat till denna, satt ett lock på denna endast, ser ut som den går tillbaka mot torpedväggen.

I.H.P: Om man läser ut felkoder ur ECC och får 1-1-1 så står det ju under "Outside temperature sensor". Taget från felsökning pdf "A/C-Heater system - Automatic 1994 volvo 960".

Jag hoppas att yttertemp. givaren har med ECC att göra, magnetkopplingen nyper ju direkt när jag lägger på 12V från batteriet till kompressorn, och det kommer iskall luft i kupén.