Sida 1 av 1

HJÄLP MED BILBATTERI!

Postat: lör 09 jul 2011, 05:31
av gugge1234
Tjenare, nu var det så att jag skulle ladda mitt bilbatteri. Jag laddade den i ungefär 1 timme.. Och när jag gick in i garaget för att kolla hur det gick kände jag en stark och konstig lukt. Jag stängde av den och kollade i cellerna, och i en av dem är vattnet under plattan. Vattnet är genomskinligt i alla 6 (förutom den utan), så vattnet är ju inte brunt eller nåt, för det ska väl vara genomskinligt ? Så kan det vara därför det luktade ? För att det inte var vatten i en av dem ? Tack i förhand !

Re: HJÄLP MED BILBATTERI!

Postat: lör 09 jul 2011, 13:33
av JovEN
Det du kan ha känt är nog knallgas. Det bildas då man laddar batteriet och har en frän lukt om jag inte minns fel.

Och om batterisyran går under en av plattorna så oxiderar plattan och blir oandvändbar

Re: HJÄLP MED BILBATTERI!

Postat: lör 09 jul 2011, 18:05
av gugge1234
JovEN skrev:Det du kan ha känt är nog knallgas. Det bildas då man laddar batteriet och har en frän lukt om jag inte minns fel.

Och om batterisyran går under en av plattorna så oxiderar plattan och blir oandvändbar
Okej, tack :) Jag har nu fyllt på vatten och provade ladda, och det verkar fungera nu. Mätaren stiger, ingen lukt och allt ser bra ut :) Får väl prova sen om batteriet funkar som det ska.

Re: HJÄLP MED BILBATTERI!

Postat: lör 09 jul 2011, 20:03
av xxargs
knallgasen (vätgas och syre i en blandning och förhoppningsvis snabbt utspädd i luften då den är högeligen explosiv) luktar inget alls.

Det du kände var förmodligen en lätt dimma av vattenånga och svavelsyra som frigjordes när du laddade och det bubblade på häftigt i den nästan tomma cellen.

Är battericell så tom på vätska som du beskriver det så ha inga höga förhoppningar att batteriet kommer att funka särskillt bra. Plattpaket som exponerats för luften (ej är doppad i vätska) och blivit torra förstörs fort då de gråa plattorna med blysvampen oxideras på ett sådant sätt att efterföljande laddning inte kan ta bort oxiden igen och den delen av plattpaketet som har varit i luften blir till största delen inaktiv och tar inte laddning oavsett hur mycket du laddar.

om ett batteri har lika nivå utom på en cell som saknar mycket vatten så brukar det betyda att cellen är skadad och tar inte laddning och därför kokar upp vattnet, så räkna med att köpa ett nytt batteri inom kort tid, när det börjar bli kallare ute...

Re: HJÄLP MED BILBATTERI!

Postat: lör 09 jul 2011, 21:28
av gugge1234
Jo, jag tänkte ändå köpa ett nytt batteri hur som helst :) Tänkte bara så det här batteriet håller tills jag skaffar ett nytt, vilket blir om kanske 1 vecka :)