Sida 1 av 1

760 TIC stannade och går inte att starta igen

Postat: tor 23 jun 2011, 15:46
av ethan
Hej!

Som rubriken säger, motorn dog medan jag var ute och körde och nu går det inte att starta igen. Startmotorn snurrar ordentligt men den är inte i närheten av att gå igång. Tips på var jag ska börja kolla? Motorn är en B230ET.

Om jag vill testa om den går igång med startgas är det slangen från intercoolern jag ska lossa vid insuget då och spruta in gasen där? Om den tänder då bör jag väl rikta in mig på problem med bränslet?

Jag vill minnas att jag läst att man ska kunna höra bränslepumpen vid förarsidan när man slår på tändningen, men jag hör ingenting. Har provat med nytt bränslerelä utan resultat.

Varvräknaren rör sig inte heller när jag kör på startmotorn, vad jag förstått så ska den göra det? Kan det vara någon givare som är trasig?

Tacksam för hjälp....

Re: 760 TIC stannade och går inte att starta igen

Postat: tor 23 jun 2011, 16:02
av Forssen
Lite basic men har du kollat stift, rotor o fördelarlock? Kan ju vara så enkelt så att säga.

Re: 760 TIC stannade och går inte att starta igen

Postat: tor 23 jun 2011, 18:24
av gnestakalle
Har du kollat så inte kamremmen gått av? Med hjälp av en hjälpare kan du kolla det enkelt, ta av oljepåfyllningslocket som sitter på ventilkåpan och sedan tittar en person ner på kamaxeln som då blir synlig. Den andra personen vrider på startmotorn. Rör sig inte kamaxeln har du fått brott på kamremmen.

Mvh GK

Re: 760 TIC stannade och går inte att starta igen

Postat: tor 07 jul 2011, 13:16
av ethan
Det verkar som om en av vevaxel/implus-givarna på baksidan av motorn har dött. Gick inte att mäta upp något motstånd i den ena med multimetern. Problemet nu är bara att jag inte kan byta den eftersom den gamla sitter så hårt att det verkar mycket svårt att få ut den. Lyckades få loss skruven som håller fast den och har lagt på 5-56 i flera dagar men den rör sig inte ur fläcken när jag försöker dra ur den... tips på hur man ska göra?