Sida 1 av 1
Sönderrostat avgasrörsfäste (köpa nytt) 740 -85
Postat: lör 14 maj 2011, 16:33
av dregg
Hej
Fästet längst bak har rostat sönder så avgasröret ligger mot backen, alltså den del som hänger i såna här gummisaker:
bild, och är fastskruvat på avgasröret. edit: fastskruvat på vad jag misstänker är ljuddämparen alltså
Har kollat runt men hittar inget liknande fäste att köpa, är detta något man borde kunna finna på biltema el. likn.?finns det någon vänlig själ som kan länka ett?
Re: Sönderrostat avgasrörsfäste (köpa nytt) 740 -85
Postat: lör 14 maj 2011, 17:01
av gnestakalle
Är fästet i karossen OK eller är det det som är sönderrostat? Om fästet i själva avgasröret (eller satt det på ljuddämparen?) rostat bort så brukar det vara läge att byta avgassystem.
Mvh GK
Re: Sönderrostat avgasrörsfäste (köpa nytt) 740 -85
Postat: lör 14 maj 2011, 17:16
av dregg
Fästet i karossen är ok, det är fästet som sitter på vad-det-nu-heter (plåtburken som sitter längst bak på avgasröret) som är trasigt.
Ej min bil och killen som äger den är bortrest i nån vecka så tänkte bara sätta dit ett nytt fäste så att jag kan använda bilen iaf, byta hela avgassystemet gör jag helst inte :)
Tack för svar!
Re: Sönderrostat avgasrörsfäste (köpa nytt) 740 -85
Postat: lör 14 maj 2011, 17:31
av gnestakalle
Du skulle ju kunna göra ett provisoriskt fäste av 3 st slangklammer av lämpliga storlekar om du förstår hur jag tänker.
Mvh GK
Re: Sönderrostat avgasrörsfäste (köpa nytt) 740 -85
Postat: lör 14 maj 2011, 20:32
av rd350
Fästet finns att köpa på Volvo.
Re: Sönderrostat avgasrörsfäste (köpa nytt) 740 -85
Postat: lör 14 maj 2011, 20:48
av andreas88
fästet finns på dom allra flesta bildelsaffärer, även Biltema
Re: Sönderrostat avgasrörsfäste (köpa nytt) 740 -85
Postat: lör 14 maj 2011, 21:52
av dregg
Var ut å titta på den igen.. Skruvarna är mest troligt för rostiga (ena är helt rund), kommer nog behöva byta hela avgassystemet iaf. Suck...
Tack för svaren
Re: Sönderrostat avgasrörsfäste (köpa nytt) 740 -85
Postat: sön 15 maj 2011, 01:16
av dregg
gnestakalle skrev:Du skulle ju kunna göra ett provisoriskt fäste av 3 st slangklammer av lämpliga storlekar om du förstår hur jag tänker.
Mvh GK
Jo, kom på hur jag ska göra nu, ska dra på clasohlson imorrn och fixa några slangklämmor så att den sitter så man kan avända bilen iaf.
update: vart jäkligt bra, kommer garanterat hålla längre än resten av avgassystemet :D
Re: Sönderrostat avgasrörsfäste (köpa nytt) 740 -85
Postat: sön 15 maj 2011, 14:48
av emwtur
antagligen ungefär en sådan här :
http://www.autokatalogen.se/afw/boras/v ... IdNo=47883
(Den är till en LTT och har nog inte riktigt samma dimension)
svårt att avgöra från websidan vilken klämma som är till mitt dämparen och vilken som sitter bak !
EDIT: fanns en sprängskiss längst upp om man backade ut en sida !
( kolla på mittdämparen så inser du ungefär hur det skall se ut !)
priset på klämman är inte avskräckande !
AutoExperten skall ha 58:-
"alla" har såna klämmor ADcenter,Biltema,Mekonomen , tom Volvo

/emwtur