Sida 1 av 1
Byte av stödlager Volvo 965 2,5 manuell
Postat: ons 02 mar 2011, 14:32
av lanner
Hej,
Hade tänkt att byta stödlager och gummi på min nya 965:a.
Är det någon som har en bra instruktion på detta?
Tar det lång tid?
Tacksam för svar.
MVH/Erik
Re: Byte av stödlager Volvo 965 2,5 manuell
Postat: ons 02 mar 2011, 22:35
av 965forever
Har du multilink-bakaxel eller stel? Sitter det ett knutkors eller en Hardy-skiva längs fram?
Re: Byte av stödlager Volvo 965 2,5 manuell
Postat: tor 03 mar 2011, 08:43
av lanner
Hej,
Har ingen aning om det är Hardy-skiva eller knutkors.
Det är iallafall multilink

Re: Byte av stödlager Volvo 965 2,5 manuell
Postat: lör 05 mar 2011, 01:47
av 965forever
Om du har multilink har du troligtvis ingen Hardyskiva (gjord av gummi). Jag rekomenderar en Volvoverkstad om du är ovan så du kan reklamera om det blir vibrationer.
Volvo har tyvärr fått lite "hjärnsläpp" på en del exemplar av våra bilar. Kardanaxeln är faktisk fel ihopsatt (men försök få dem att erkänna det...). Det finns några grundläggande "måsten" för en kardandrift. Ett av dem är att knutkorsen måste vara monterade spegelvända mot varandra (gafflarna på mittröret ska sitta parallellt) för att ta ut varandras vinkelhastighetsvariation som det heter med ett fint ord. Jag har sett några (bl a på den jag har nu) där de sitter så att säga lika (gafflarna vridna 90° i förhållande till varandra). Det funkar jättebra så länge kardanaxeln är spikrak (och då kan man ju lika gärna ha ett rör utan leder) men får du inte det hela inom knappt en millimeter rätt så får du vibrationer.
Det är ovala hål i fästplåten som stödlagret står på plus att det kan ligga en justeringsbit (en plattjärnsbit med två hål) under stödlagret för injustering av höjden så det är inte så lätt att hitta rätt. Då stödlagersringen är ingjuten i gummit kan det skilja lite mellan olika stödlager så höjden kan behöva justeras in också (=ny justeringsbit). Om du inte har något att mäta om kardanaxeln sitter rakt kan du få flytta omkring lagret en hel del innan du får bort vibrationerna, om du inte har lite tur förstås. Du kan vrida ena gaffeln på mittenröret så att gafflarna hamnar rätt (parallellt) men då finns risk att du istället får obalans som också vibrerar.
Du kan ju också ha turen att ha fått en rätt monterad kardan. I så fall är det ganska enkelt att byta stödlagret. När du kommer under bilen så ser du hur du ska göra, men håll för guds skull reda på hur allt satt ihop så att du får tillbaka det lika dant. Märk alla delar, kolla även om det är olika långa skruvar någonstans. Det lär visst vara av balanseringskäl som det ibland sitter en eller annan längre skruv någonstans. Vet inte om det är så men sätt tillbaka där de satt för säkerhets skull... Korset vid stödlagret sitter ibland låst med en stoppskruv från sidan på främre röret som dras in i en splineslucka. Kolla efter den och var generös med rostlösningsolja på den innan du försöker banka ur gaffeln ur främre röret.
Som ett tips för felsökning är att om du i låg hastighet har vibrationer när du gasar (motorn driver) men inte när du rullar frihjul så är felet att gafflarna inte sitter parallellt. Har du vibrationer antingen du gasar eller rullar fritt så är det obalans. Det finns trådar i detta forum som beskriver balansering med hjälp av slangklämmor om du vill labba lite med det.
Original brukar det sitta skyddsplåtar framför och bakom stödlagret som inte brukar vara med i utbytessatserna (de kanske anses vara lyx?). Den främre går sällan att rädda då det är den man får knacka/pressa på för att få bort det gamla lagret så vill du ha dem så blir det nog ett besök i din lokala Volvokiosk och köpa nya.
Lycka till
Re: Byte av stödlager Volvo 965 2,5 manuell
Postat: lör 05 mar 2011, 05:02
av volvo944gl
Kolla igenom denna länk så hittar du hur man hör för att byta stödlager!
http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... &start=140
Re: Byte av stödlager Volvo 965 2,5 manuell
Postat: tor 10 mar 2011, 21:47
av lanner
Tack så jätte mycket för all hjälp och tips. Mycket uppskattat! :)
Jag lämnade in bilen efter rekomendation, tyvärr vart det lite vibration ändå så den ska in igen. Tur att jag följde rådet att lämna in den på verkstad så jag kunde hävda garanti.
Re: Byte av stödlager Volvo 965 2,5 manuell
Postat: tis 15 mar 2011, 20:39
av 965forever
Som info för alla som ska ta loss kardan på en multilink
!! VARNING !!
På bakre "knuten" (där det sitter 6 st insexskruvar) får ingen som helst kraft (ryck, drag,slag etc) anbringas i bilens längsriktning. Det blir lätt så då den inte delar sig helt lätt, men försöker man rycka i kardan eller slå på gaffeln för att få isär den skadar man "knuten" (som inte är en konventionell knut). Volvo har en tydlig varning med stora röda bokstäver i sin verkstadsmanual om just detta. Knuten/leden går nästan ofelbart sönder vilket förvandlar din tysta fina 960 till rena massageapparaten (vibrationer). Har gjort precis det misstaget, fått vibrationer och fått reda på anledningen idag.... :(
Det finns hål bakifrån som är avsedda för demontering men det är nog lite lurigt att kunna använda dem då det är minst sagt trång där...
Re: Byte av stödlager Volvo 965 2,5 manuell
Postat: tor 07 apr 2011, 15:41
av lanner
Volvovänner,
Jag säger bara en sak.
Ge er INTE in på att byta lagret om ni INTE vet hur man ska göra!!! Jag följde rådet att lämna in den på verkstad och det var det bästa jag har gjort i bilväg på länge. Tack 965forever för det. :D
Ni som tror att det är som att byta stödlager på 2/7/940, glöm det.
Nu är det bytt i alla fall, och den rullar som den ska. :D :D :D