Sida 1 av 2

Icke fungerande hastighetsmätare/tripp 745

Postat: tor 02 dec 2010, 13:35
av Ståhl
tjena

hastighetsmätaren och trippen fungerar inte i min 745 -90.
Vad jag vet så är detta ett ganska vanligt fel på denna serie.

Så nu vill jag veta hur man åtgärdar detta? och vad som orsakar det?

Kan det vara en jordkabel som lossnat om belysningen även har slocknat just bara runt hastighetsmätaren?

Re: Icke fungerande hastighetsmätare/tripp 745

Postat: tor 02 dec 2010, 14:02
av gnestakalle
Som du skriver eller att givaren gett upp. Du får okulärbesiktiga bakom panelen om kontrollmäta kretsarna.När det gäller givaren så skall väl den sitta i bakaxelklumpen.

Mvh GK

Re: Icke fungerande hastighetsmätare/tripp 745

Postat: tor 02 dec 2010, 14:10
av Ståhl
Okej, inte för att jag vet vad okulärbesiktiga betyder men kontrollmäta kan jag göra.
Ska ut gå ut direkt och plocka ur instrumenthuset å se om det är något som inte stämmer.

återkommer.

Re: Icke fungerande hastighetsmätare/tripp 745

Postat: tor 02 dec 2010, 14:13
av gnestakalle
Okulärbesiktiga betyder helt enkelt att med ögonen inspektera. Ursäkta mitt fikonspråk. :cry:

Mvh GK

Re: Icke fungerande hastighetsmätare/tripp 745

Postat: tor 02 dec 2010, 16:37
av Ståhl
okej..

Har iaf, varit ur med den å den såg helt OK ut.. förutom att halva belysningen slockna när jag satte tillbaka den.. och pinnen som man återställer trippen på är borta.
Tror jag får lov att byta hela instrumenthuset.

Fast det var en sak som jag tyckte såg lite mysko ut..
Rakt bakom hastighetsmätarn finns det två kontakter för flatstift.. Och på den som är en "hona" satt ingen kabel, och jag misstänker att det ska sitta en kabel där.
Det satt en kabel på "hanen" ..

Bild

Re: Icke fungerande hastighetsmätare/tripp 745

Postat: tor 02 dec 2010, 17:58
av Ståhl
fick reda på att de inte ska sitta något där :wink:

Så, vart går kabeln in i bilen från bakaxeln då?

Re: Icke fungerande hastighetsmätare/tripp 745

Postat: tor 02 dec 2010, 18:35
av wexe
Kabeln från bakaxeln går upp på vänster sida i bakluckan sett bakifrån precis där det är en liten upphöjning sen går den längs tankröret för att sen sticka iväg framåt mot instrumentet :-)-)

Re: Icke fungerande hastighetsmätare/tripp 745

Postat: tor 02 dec 2010, 19:18
av Ståhl
Okej, som jag har fattat det så ska det finnas en skarv där nånstans i form av en kontakt.

Kan man då mäta där å se om givaren i bakaxeln är hel?

Re: Icke fungerande hastighetsmätare/tripp 745

Postat: fre 03 dec 2010, 10:20
av winston
Ofta är det dåliga lödningar som förorsakar problemet (gäller även övriga mätare t ex bränsle). Om du har möjlighet att låna ett komplett fungerande mätarhus så är det enklast sättet att kolla alla mätare. Jag har med framgång lött om alla lödpunkter på t ex hastighetsmätaren och fått det att fungera. Du får ta bort mätarhuset, ta isär det och lyfta ur hastighetsmätaren. Det är svårt att se vilken/vilka lödpunkter som är dåliga/har släppt så därför löd om samtliga. Det är svårt att komma åt alla lödpunkter på hastighetsmätaren men det går att ta isär den. Lossa/dra bort visarnålen, lossa försiktigt skivan med hastghetsgraderingen, den är klistrad, sedan kommar då år skruvarna för att ta isär mätaren.
Det finns renoverade mätare att köpa från en firma i Örebrotrakten, sök på Blocket där dom brukar ha annonser

Re: Icke fungerande hastighetsmätare/tripp 745

Postat: fre 03 dec 2010, 13:08
av Ståhl
har kollat blocket.. men hittar inget.
Du råkar inte ha en länk ?