Det luktar glykol i bilen när man drar på värmen volvo 745
Postat: mån 27 sep 2010, 07:32
Det luktar glykol i bilen när man drar på värmen + fläkten, är det värmepaketet som är paj då, så att det går igenom på något sett, det är en 745.
jagrullar.se
https://www.jagrullar.se/forum/
gnestakalle skrev:Det låter som om det kan vara värmepaketet, lyft på mattorna fram och kolla om det har runnit.ska göra det, för det kan väl inte bara vara kranen som läcker på den, men då skulle det väl inte lukta när man drar på värmen och fläkten på den.
Mvh GK
winston skrev:Du anger inte vad det är för modell. Är det en 740 så är det rätt vanligt att kranen börjar läcka. Det är också lätt att kolla, du har då bara fukt på golvet på förarsidan då kranen sitter ovanför pedalstället. Ta bort pappen/skyddet ovanför pedalstället så kan du se kranen, änden på värmepaketet och gummislangarna till värmepaketet.Sorry. Jag glömde att skriva vad det var för bil det är en 745-90
ska göra det, för det kan väl inte bara vara kranen som läcker på den, men då skulle det väl inte lukta när man drar på värmen och fläkten på den.Vad jag avsåg var värmepaketet med allt vad därtill hörer och värmekranen är en av de vanligaste bovarna när det gäller värmepaketsrelaterade läckor. Lyft mattorna och kontrollera om det runnit kylvätska.
gnestakalle skrev:Nu har jag kollat det läcker nog vid värmekranen, men kan det bli lukt då om man sätter på värmen på bilen det kommer ur ventilationsmunstyckerna. Om man sätter på värmeläget när bilen är någorlunda kall så kommer det ingen lukt av glykol.ska göra det, för det kan väl inte bara vara kranen som läcker på den, men då skulle det väl inte lukta när man drar på värmen och fläkten på den.Vad jag avsåg var värmepaketet med allt vad därtill hörer och värmekranen är en av de vanligaste bovarna när det gäller värmepaketsrelaterade läckor. Lyft mattorna och kontrollera om det runnit kylvätska.
Mvh GK