Sida 1 av 1
Vatten i bagage luckan vid regn 945:a-94
Postat: lör 18 sep 2010, 23:57
av Tandberg73
Har regnat ganska mycket dom senaste dagarna o har upptäckt,att det var ganska mycket vatten i bagage luckan.
Har inte kört bilen på flera dagar.Det verkar komma från vänster sida,såg i taket där den stora plastbiten sitter med lampan i,längst bak i bilen att det var flera droppar där.kan det läcka in från gångjärnet eller nått?
Har aldrig varit något problem tidigare.Det är bara på vänster sida som man ser droppar.Tur att man har plast mattan i bilen.
Tacksam för tips!
Sam
Re: Vatten i bagage luckan vid regn 945:a-94
Postat: sön 19 sep 2010, 00:20
av gnestakalle
Har du en tätningslist runt luckan, om du har det så inspektera den om den är trasig.
Mvh GK
Re: Vatten i bagage luckan vid regn 945:a-94
Postat: sön 19 sep 2010, 18:56
av Tandberg73
Har kollat listen men den verkar vara ok!
Tack för tipset GK!
sam
Re: Vatten i bagage luckan vid regn 945:a-94
Postat: sön 19 sep 2010, 20:05
av gnestakalle
Det är inte så att du har taklucka på bilen. Bara en tanke att det då skulle kunna ta vägen bakåt om bilen står i lite uppförslut. Kolla även att inte bakrutan läcker. Jag hade en läcka i min bil och jag gjorde så att jag valde ut troliga ställen på utsidan av bilen där vatten möjligen kunde komma in och sedan provade jag med att täcka dom ett efter ett med plast för att se var vattnet kom in. Det tog ju ett antal regn men jag hittade läckan. Om du har tillgång till vattenslang däremot så kan det ju klaras av ganska snabbt.
Mvh GK
Re: Vatten i bagage luckan vid regn 945:a-94
Postat: sön 19 sep 2010, 20:17
av Tandberg73
Har ej taklucka på bilen men ska kolla lite mer o se.Bakrutan buttes ju för ett tag sen,ja bogserade o kroken gick sönder,bakrutan pajade.
Ska för söka kolla upp lite mer,måste nog plocka bort plasten i tacket för att se bättre var det kan vara.
Det är alltid bra med tips.
Tack för de GK!
Sam
Re: Vatten i bagage luckan vid regn 945:a-94
Postat: mån 27 sep 2010, 12:23
av kalle945
Hej Sam,
har samma problem på en 945-94. Började i våras och jag var aldrig säker om det kanske var bara inbillad eller kondens... men när jag nu läste att du har samma problem började jag leta... jag hittade lösningen nu. Har din bil också ett antennfäste (eller vad det är... är oanvänd) mitt på taket?
Jag tog bort den där stora plastbiten i taket (och där stod vattnet...). Hällde bara lite vatten på taket, så började det rinna från antennkabeln. Packningar är ruttnade... Nu måste jag bara hitta något som passar för att försluta detta hål för alltid.
Lycka till!
Kalle