Sida 1 av 1
Tomgångsundra volvo 740
Postat: mån 13 sep 2010, 13:12
av Volvo740in
Hejsan har köpt en volvo 740 -90..tomgången ligger runt 1000 när man precis har startat bilen och sånt, men efter man kört en stund och sen stannar någonstans då ligger tomgången på 1500 och den går inte ner..stänger bilen och startar den igen så är den på 1000 igen..Någon som kan veta vad som kan vara fel?
Re: Tomgångsundra volvo 740
Postat: mån 13 sep 2010, 13:56
av kopenga
kolla på gasrullen vid insprutningen om den går tillbaka som den ska eller om den fastnar i vissa lägen , då den inte kanske går tillbaka som den ska och ger högre tomgång, testa med att smörja up den med fett och olja och motionera den mycket,
Re: Tomgångsundra volvo 740
Postat: mån 13 sep 2010, 13:59
av Volvo740in
Okej ska testa de nu och se om det blir någon skillnad..
Den gick tillbaka som den skulle..Kan det vara kallstartsventilen eller något sånt som spökar?den går upp mellan 1500-2000 varv efter lite körning..
Re: Tomgångsundra volvo 740
Postat: mån 13 sep 2010, 14:25
av gnestakalle
Kan vara tomgångsmotorn, sitter under insuget en lite bit ner. En i huvudsak rund avlång grej med en el/signalanslutning och 2 slangar. Den kan kärva och orsaka ditt problem. Kontrollera funktion och gör ren.
Om du behöver hjälp med detta var vänlig skriv hur många stift det är i kontakten, det finns 2 olika en med 2 stift och en annan typ med 3 stift och dom arbetar lite olika.
Mvh GK
Re: Tomgångsundra volvo 740
Postat: mån 13 sep 2010, 14:32
av Volvo740in
Okej okej..Den som sitter på min var det 2 stift på..
Re: Tomgångsundra volvo 740
Postat: mån 13 sep 2010, 21:35
av emwtur
kolla efter tjuvluft !
motorn på tomgång , spraya lite startgas runt slangar och packningar vid insuget !
läcker det någonstans så varvar motorn när den suger i sig gasen !
http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... t=packning
/emwtur
Re: Tomgångsundra volvo 740
Postat: tis 14 sep 2010, 00:55
av tuxedo
Def. funktion på tomgångsmotorn ligger väl närmast tillhands.
Börja med att kontr. att spjällkontakten klickar när du öppnar gassjället 1-2 mm.
Om denna kontakt ej sluts vid helt stängt gasspjäll får tomgångsmotorn ingen signal och lägger sej i beredskapsläge som orsakar ett tomgångsvarv på 1000-2000 varv.
Prova sedan tomgångsventilen genom att köra upp i en ganska brant backe på ettans växel på tomgång. vidrör ej gaspedalen.
Bilen ska gå uppför backen utan motorstopp då tomgångsmotorn ställer in tomgångsvarvtalet och kompenserar bränsleblandningen för belastningen.
Det kan vara bra att hålla i växelspaken då det blir lite vibrationer i den p.g.a. segdragningen på det låga tomgångsvarvtalet.
Om bilen inte klarar denna test tag då av slangen till det horisontala slanguttaget på tomgångsmotorn och spruta in relativt rikligt med ex. CRC-5-56 eller liknande olja för att lösa ev. beläggningar i ventilhuset som brukar orsaka att den kärvar. Rikta sprajstrålen uppåt så oljan når hela ventilhuset.
Glöm inte att sätta tillbaks slangen, (det finns dom som gjort det). :???:
Låt verka en stund och gör sedan om "backprovet".
Backprovet är bra att göra ibland för det motionerar tomgångsmotorns rörliga del i ventilhuset.
//tuxedo.