Sida 1 av 1
fråga om byte av bussning i spakställ på 945 94
Postat: sön 05 sep 2010, 15:28
av andreas88
hejsan jag måste byta bussningar i spakstället på min 945 94 med B230FD motor. då spaken kan flyttas i sidled en del när växel är i.. sitter dom i denna gaffeln på bilden?
[img=http://forumbilder.se/thumbs/f6201032830PM3440.jpg] spaken sitter fast med en liten insexskruv i gaffeln eller, och sen bara dra ur bulten så kommer man åt bussningarna? detta måste göras under bilen enklast va? eller måste jag plocka ner lådan?
Re: fråga om byte av bussning i spakställ på 945 94
Postat: sön 05 sep 2010, 22:10
av volvo944gl
Om du lossar dom 4 bultarna inne i bilen runt spaken, och dom 4 på lådan och den i mitten så får du loss hela spakstället! det sitter 4 bussningar på lådan också!
men när du skruvar ner spakstället och dom 4 bultarna på lådan. kolla så den INTE börjar rinna olja!
Re: fråga om byte av bussning i spakställ på 945 94
Postat: sön 05 sep 2010, 22:33
av volvoyamha
Ja dät på bilden dä e bussning til själva spaken
mvh volvoyamha
Re: fråga om byte av bussning i spakställ på 945 94
Postat: mån 06 sep 2010, 17:14
av rd350
De bussningarna du har på bilden bytar du underifrån, lossa den lilla insexan och putta ut bulten så kommer du åt bussningarna. Du ska även ha en o-ring på den ena. Så vida den inte är fastrostad är det gjort på fem minuter! börja bara inte riva ner spakstället de bussningarna är sällan dåliga däremot har du två kulskålar där spaken går igenom spakstället, men börja med de i "gaffeln", smörj ordentligt!
Re: fråga om byte av bussning i spakställ på 945 94
Postat: tis 05 okt 2010, 19:46
av andreas88
har nu fått bytt bussningarna och o-ringen, det blev jävligt mycket bättre, men det känns fortfarande glappt, kulskålarna i bilen och dom på lådan är inte glappa, har kollat dom väldigt noga, och en verkstad också. däremot så känns det som att bulten som går igenom gaffeln är lite slapp. den går liksom och röra på inte mycket men lite, och skruven är ordentligt dragen.. borde jag byta ut den?
Re: fråga om byte av bussning i spakställ på 945 94
Postat: fre 22 okt 2010, 05:25
av volvoyamha
Ja bytt ut bulten.