Sida 1 av 1

Hur funkar bränslemätarn i en 745 GLE?

Postat: ons 11 aug 2010, 21:48
av Notn4
Hej.

har snart körkort och jag försöker fixa upp en 745 GLE, första problemet jag märkte var att tankmätarn visade inget eller allt :)

vet rätt mycket om el och kan hantera en multimeter så behöver inga lekktioner på det med vill veta exact hur mätarn fungerar...


har min egen teori om att det matas en spänning från en regulator till tankarmaturen som sedan har ett motstånd i sig som ändrar beroende av mängden bränsle, efter det skickas spänningen tillbaka till mätar panelen ock igenom kretsarna till själva mätarn, mätarn fungerar som en elmagnet och blir starkare (visar mer) ju mer spänning kommer fram till mätaren.

nu frågar jag om detta är verkligen så här simpelt? om det, så är det ju bara att mäta igenom kablarna som kommer från armaturen till panelen för att se att dom inte är brutna, sen mäta med ohm metern om man har ett motstånd i dom och om man har det så kan man mäta om man får någe spänning i dom, om det finns spänning så är det helt klart mätarn som har problem.


allt jag vet dock är att regulatorn fungerar för att temp mätarn funkar 100% och dom delar på samma spänning


tack i förhand till den som kan hjälpa mig med detta. om någon har ett fullt elschema på bilen så är jag vädigt tacksam (inte samma schema som på GL !!!)

Re: Hur funkar bränslemätarn i en 745 GLE?

Postat: ons 11 aug 2010, 22:09
av rd350
Den fungerar som du skriver,spänningsregulatorn fungerar tillsammans med tempmätaren som går på samma. Troligaste felet är din tankarmatur som du kommer åt genom en lucka där bak i golvet. Har kablarna "rostat"av här så behöver du inte leta längre... Vad jag mins så jobbar den mellan ca 280 ohm till noll och då var det nog noll när den är tom men är inte säker på det. Händer även att mätaren lägger av.

Re: Hur funkar bränslemätarn i en 745 GLE?

Postat: ons 11 aug 2010, 23:34
av volvoyamha
Det är ett orginal att kablarn går av inuti i början av amaturen eller en bit upp och har dom gått av inuti då är bara att byta amatur.