Sida 1 av 1
Byta till turbo motor (b230) men vila delar i motorn?!
Postat: mån 02 aug 2010, 23:54
av maccan92
Heej..
Jag ska byta motor i min 940 gl.. Men vet inte vilka delar och block som jag ska välja..
Vilket block funkar bäst? (starkast och tål hård körning)
Vilka kolvar?
Stakar? Troligen h-profil eller passar m-stakar eller liknande?
Har 531 topp nu på sugmotorn, men kan den användas med tanke på komp?
Som sagt, så stark motor för så billigt pris som möjligt..
Re: Byta till turbo motor (b230) men vila delar i motorn?!
Postat: tis 03 aug 2010, 00:02
av Marlboroman
M-stakar passar inte. Kolvar och stakar beror på vad du siktar på i effektväg, efter 300hk så är det farligt med original kolvar stakar. På tidigt fk så kan stakarna ge sig tidigare än så. 531:an kan användas, kompressionen sänks när du sätter i turbokolvar.
Re: Byta till turbo motor (b230) men vila delar i motorn?!
Postat: tis 03 aug 2010, 01:00
av maccan92
Jaadu, effektmässigt, bilen ska användas mycket och köras med och samtidigt en busbil.. Kanske räcker med 250hk? Ska kunna leka lätt med bilen:)
Okeej va bra att toppen kan användas.. Men är det nyare ft blocket som har oljekylning till kolvarna?
Re: Byta till turbo motor (b230) men vila delar i motorn?!
Postat: tis 03 aug 2010, 08:57
av Arne
Ja, oljekylda kolvar som nyare ft och fk blocken har är att föredra. Du kan även bygga dit oljekylningen på ett äldre block om du inte får tag på ett sådant block. Jag tror det ska vara -97 och nyare. H-profilstakar är också att föredra vid höga effekter, men dessa är rätt dyra, dessa kan du hitta hos bl,a. LG Speed. En vassare kamaxel bör du också ha för att få ut de högre effekterna.